Реклама












Методична розробка уроку написання листа другу «Здрастуй, друже!»


Методична розробка для вчителів початкових класів

Автор: Журавльова Лариса Юріївна

Вчитель початкових класів МБОУ «Ліцей № 2» Бугульминского муніципального району Республіки Татарстан

Пояснювальна записка

Дана методична розробка спрямована на розвиток комунікативних компетенцій учнів початкових класів з написання особистого листа з елементами міркування, опису або розповіді, побудована у відповідності з психолого-педагогічними особливостями молодших школярів, призначена для вчителів початкової школи і може бути використана на уроках російської мови у 2-3 класах, а також у позакласній роботі.

Методична розробка має практичну спрямованість, завдяки чому в учнів формуються необхідні навички правильного написання листа другові. Систематичний аналіз листів-зразків, розвиває мовне чуття, увагу до правильного вживання мовних одиниць. В результаті такої діяльності учні набувають досвід щодо виправлення мовленнєвих помилок.

Крім цього методична розробка носить творчий характер: надає свободу вчителю і учням, розвиває інтерес до мови і потребу пізнавати його. Вправи в складанні листів закладають основи культури спілкування, формують комунікативні уміння, а головне - доброзичливе ставлення до людей.

Цілі:

1. Освітні:

· ознайомлення з етикетними правилами написання листа другові;

· придбання навичок правильного написання особистого листа.

2. Розвиваючі:

· розвиток орфографічної зіркості учнів;

· збагачення словникового запасу, активізація мовлення учнів;

· формування культури мовлення учнів.

3. Виховні:

· формування моральних основ людської особистості;

· ознайомлення з морально-етичними правилами, нормами спілкування людини з допомогою листа.

Плановані результати:

Учні повинні:

- вміти користуватися тлумачним словником, словником синонімів, доступними засобами масової інформації;

- знати етикетні правила написання листа другові;

- вміти створювати орієнтовані на адресата і на рішення мовленнєвої завдання етикетні діалоги;

- вміти визначати основну думку листа, планувати лист, складати логічно послідовний текст листа, редагувати лист, оформляти конверт.

Обладнання:

1. «Тлумачний словник російської мови» С. В. Ожегова і Н. Ю. Шведової.

2. Фонограма поезії С. Я. Маршака.

3. Зразок написання адреси на конверті.

Хід уроку:

I. Актуалізація знань учнів про листі

1. Вступна частина уроку. (Учитель читає загадку.)

Збоку марка і картинка.

В круглих штампи

Груди і спинка.

Маленька дуже,

Швидке, як птах,

Якщо захочеш -

За море умчиться.

- Хлопці, ви здогадалися, про що ця загадка? (Відповіді учнів.)

- Звичайно, це лист. Хто з вас отримує листи? А ви надсилаєте листа? Для чого люди пишуть листи один одному? (Приблизні відповіді дітей: за допомогою листів люди немов зустрічаються один з одним, діляться радощами і прикрощами, про щось повідомляють.)

Вчитель:

- Отже, що таке лист? (Лексична робота над словом.)

ЛИСТ - це написаний текст, надісланий для повідомлення чого-небудь кому-небудь.

Учениця читає вірш.

Лист

Саме

Нікуди не піде,

Але в скриньку його опусти,

Воно пробіжить,

Пролетить,

Пропливе

Тисячі верст шляху. (С. Маршак)

Вчитель:

- Що потрібно, щоб листок став листом? (Відповіді дітей.) Так, хлопці, необхідний конверт. (На дошку вчитель вивішує макет конверта.)

- Розгляньте поштовий конверт. Що на ньому пишуть? (Адреса. Поясніть значення слова адресу? (Лексична робота над словом.)

АДРЕСА - напис на листі, що вказує на місце призначення й одержувача. (Аналізується зразок правильного написання адреси на конверті.)

Вчитель:

- Відправиться в подорож цей лист? (Ні.) Чому? (Відповіді учнів.) Ви вірно сказали, що на конверті має бути марка. (До макету конверта приклеюється макет марки.)

- Що таке марка? (Лексична робота над словом.)

МАРКА - це проїзний квиток листа, вона оплачує його подорож. Але марки бувають дуже цікавими, красивими, і багато людей їх колекціонують. (Підготовлені учні показують свої колекції марок і коротко розповідають про них.)

Вчитель:

- Кожній людині приємно отримати конверт із запечатаним в ньому листом від рідних, друзів, радісно тримати в руках паперовий листок, який, здається, ще зберігає тепло близької людини, дізнатися знайомий почерк. Коли ми виймаємо з поштової скриньки лист, ми навряд чи замислюємося над тим, як воно було доставлено.

2. Бесіда за питання «Як подорожує лист»

Вчитель:

- Чи знаєте ви, на якому транспорті подорожує лист? (Відповіді дітей.)

Листи:

- летять в літаках;

- мчаться у поїздах і автомашинах;

- пливуть на теплоходах і моторних човнах;

- їдуть на конях і оленях.

Вчитель:

- Куди доставляють листи? (Відповіді дітей.)

Листи приходять у будь-який куточок земної кулі -

- у велике місто;

- в маленьку сільце;

- арктичний селище;

- у високогірний аул.

Вчитель:

- Спробуємо замислитися: чи так було завжди? Як люди отримували листи раніше, в давнину, коли не було ще поштових відділень та поштових скриньок, зручного і швидкого транспорту? (Відповіді дітей.)

Учень (робить повідомлення-узагальнення про доставку листів у різні часи):

- У давнину листи доставляв піший посильний. Потім з'явилися верхова, санна, човнова пошти. Послання доставлялися на аеростатах, голубами, у пляшках. Технічний прогрес приніс залізничну, автомобільну, трамвайну, пароплавну пошту. В минулому столітті стали з'являтися повітряні види пошти - літакова, дирижабельная, вертолітний, ракетна, нарешті, космічна.

II. Визначення цілей уроку

Вчитель:

- Хлопці, кому ви можете відкрити свою таємницю? Виберіть відповідь:

- батькам;

- вчителю;

- президенту;

- одному.

(Відповіді учнів.)

Вчитель:

- Так, діти, бувають важливі моменти в житті, коли необхідно поговорити з другом або подругою. Яка робота нас чекає? (Напишемо листа другові.)

Учень читає вірш.

Один лист моє отримає

І зрадіє раптом:

Жити на світі багато краще,

Якщо одного згадав один!

Вчитель:

- Що об'єднує друзів? (Загальний коло інтересів: любов до природи, подорожей, спорт, музика та ін)

- Лист являє собою модель бесіди з одним, де можна не просто розмірковувати про дрібниці, а вести серйозну розмову про головне. Що для вас головне? (Відповіді дітей.)

III. Практикум

1. Підготовча бесіда «Як виглядає лист»

Вчитель:

- Хлопці, ви знаєте, як виглядає лист? (Відповіді дітей.)

- Які почуття відчуває друже, прочитавши ваш лист? (Приємні почуття: здивування, радість, цікавість.)

- Придумайте ситуації, які викликають у вашого друга позитивні емоції. (Учні придумують відповідні ситуації.) Це:

· радісна звістка, сюрприз;

· порада, допомога, похвала;

· вітання і побажання;

· запрошення на торжество;

· повідомлення про швидкої зустрічі.

- Отже, що може містити лист? (Відповіді учнів.)

· звернення до адресата;

· цікаві для нас питання;

· наше ставлення до новин;

· відповіді на питання попереднього листа;

· новини;

· подяка за увагу;

· привіти друзям, знайомим, родичам;

· прощання;

· підпис;

· постскриптум.

2. Етикетні правила написання листа у розігруванні мовленнєвих ситуацій:

а) діалогове звернення

Вчитель:

- Зверніться до одного та привітайтеся. Наприклад:

- Привіт, Сергію!

- Привіт, Катюша!

- Мила Оленка! Прийми самий ніжний і теплий привіт.

Адже краще тебе нікого в світі немає!

б) слова ввічливості

Вчитель:

- Відповідаючи на чийсь лист, подякуйте за увагу. Відповіді учнів:

- Спасибі за лист.

- Я дуже зрадів твоєму письму.

- Спасибі за те, що не забуваєш.

в) репліка-відгук

Вчитель:

- Згадайте, про що вам писали в попередньому листі, і висловіть до новин своє ставлення. Зразкові відповіді дітей:

- Цікаво було дізнатися про твої плани на літо.

- Повідомлення про вдалої риболовлі розвеселила мене.

- Як добре, що знайшлася твоя собака.

г) мовленнєва гра «Запитальник». (Бажаючі встають у коло, задають питання - передають наступному конверт.)

Вчитель:

- Запитайте, як йдуть справи в одного. Наприклад:

- Як справи?

- Що нового?

- Як ти поживаєш?

- Якщо вам писали про щось сумне, запитайте, як йдуть справи в даний час. Наприклад:

- Одужав чи Міша?

- Ти навчився підтягуватися на перекладині?

- Сподіваюся, ти помирився з Сашею?

д) мовна завдання «Відповіді на питання, задані в попередньому листі»

(Двоє розігрують діалог, третій складає речення, яке використовує при написанні листа.)

Діалог

 

- Женя, ти одужав?

- Так, я знову ходжу на тренування з плавання.

 

- Андрій, як ти ставишся до спорту?

- Люблю кататися на лижах і ковзанах.

Відповіді на питання попереднього листа

Я вже видужав і знову ходжу в басейн.

 

 

Ти питаєш, як я ставлюся до спорту?

- Катаюся на лижах і ковзанах.

е) рольова гра «Новини»

Вчитель:

- Хлопці, як розумієте значення слова «новини»? (Лексична робота над словом.)

НОВИНИ - щось нове. Нещодавно отримані звістки.

Вчитель:

- Повідомте новину пошепки на вухо своєму сусідові.

- Про що ви дізналися? Орієнтовні відповіді учнів:

- Купили велосипед.

- Поступив в музичну школу і вже навчився грати гами.

- Всім класом ходили в цирк. Було здорово. Особливо сподобалися дресировані собачки.

ж) конкурс на краще привітання другу

Вчитель:

- Хлопці, послухайте, яке побажання друзям написав С.Я. Маршак. (Звучить фонограма поезії С. Я. Маршака.)

Бажаю вам цвісти, рости,

Збирати, зміцнювати здоров'я.

Воно для далекого шляху

Найголовніша условье.

 

Хай кожен день і кожен час

Вам нового добуде.

Хай добрим розум буде в вас,

А розумним серце буде.

 

Вам від душі бажаю я,

Друзі, всього доброго.

Вчитель:

- Знайдіть добрі слова у побажанні. (Практична робота.)

Привітання повинно бути добрим і щирим, містити теплі слова, які приємно буде отримати одному. Привітайте одного з яким-небудь подією, побажайте щось приємне.

з) складання пропозицій

Вчитель:

- Хлопці, передайте привіт друзям, знайомим, родичам. Орієнтовні відповіді учнів:

- Передай привіт Юльці і Віталіку.

- Передай привіт дідуся. Я дуже за ним сумую.

- Надюшке великий привіт і спасибі за цікаву книгу.

Вчитель:

- В кінці листа попрощайтеся і підпишіться. Відповіді дітей:

- До побачення, Олено! Твоя подруга Віка.

- Чекаю зустрічі. Вадик.

- До швидкої зустрічі. Юра.

- З нетерпінням чекаю твоєї відповіді. Маша.

Вчитель:

- Якщо в листі ви забули щось вказати, можна написати постскриптум. Як пояснює значення цього слова «Тлумачний словник»?

ПОСТСКРИПТУМ - це приписка в листі, яка стоїть після підпису і позначається літерами «P.S.». Постскриптум перекладається з латинської мови як «після написаного». Наприклад:

P. S. Так, я тільки що дізнався, що у Сергія народилася сестричка.

P.s. Забув згадати про те, що живу зараз у бабусі. Пиши відповідь на її адресу.

P. S. Обов'язково приїжджай до нас в гості. Обіцяю, буде весело!

Сторінки: 1 2