Реклама












Конспект відкритого уроку з музики для учнів 3 класу


Конспект відкритого уроку з музики для учнів 3 класу за темою «Розвиток образу Снігуроньки в поезії і музиці»

Автор: Золотарьова Ольга Володимирівна, вчитель музики МОУ СЗШ № 26, г.Орехово-Зуєво.
Опис матеріалу: Пропоную вам конспект відкритого уроку з музики для учнів 3 класу за темою «Розвиток образу Снігуроньки у поезії та музиці». Даний матеріал буде корисним вчителям музики та мистецтва.
Тема уроку: «Розвиток образу Снігуроньки в поезії О.М. Островського і в музиці а. римський-Корсаков»
Мета уроку: показати розвиток образу Снігуроньки в поезії і музиці великих російських людей.
Художній матеріал:
1.вступ до опери Римського-Корсакова «Снігуронька»
2.Третья пісня Леля «Хмара з громом сговаривалась»
3.Ария Снігуроньки « З подружками по ягоди ходила»( видиофрагмент)
4.Сцена танення Снігуроньки (видиофрагмент)
5. портрети М.а.римського - Корсакова; О.М. Островського; М. Васнецова
6. репродукція картини в.м. васнєцова «Снігуронька»
7. А. островський п'єса « Снігуронька» уривок «Благополуччя-велике слово»
8. Р. Струве « Весняна пісня»
Хід уроку
Вчитель: Здрастуйте, хлопці. Сьогодні ми з вами потрапимо у весняну казку, створену руками 3-х великих людей: письменника, художника і композитора. Дізнаємося, як може їх мистецтво створювати картини народного життя зі своїми законами, віруваннями, обрядами; як може перетворити в тепло холод, байдужість любов.
Отже, «Кінець зими, проспівали півні,
Весна-Красна спускається на землю.
Опівнічний час настав, сторожку Лісовик
Отсторожил,-пірнай у дупло і спи!»
/Звучить вступ до опери Римського-Корсакова «Снігуронька», з'являється картина В.Васнецова «Снігуронька»/
«Ти погляди дивина яка! Боярышня. Жива?жива! у тулупчике, в чобітках, в рукавицях. Дозволь запитати: далеко ль тримаєш шлях і як звуть тебе величають? Снігуронька. Куди йти не знаю. Коли будите ласкаві - мене з собою візьміть.»
/музика затихає/
Вчитель: В яку ж весняну казку ми потрапили?
Діти: Казка «Снігуронька»
Вчитель: на минулому уроці ми почали знайомство з цим персонажем. Давайте згадаємо, хто автор казки, музики, картини?
Діти: Олександр Миколайович Островський, Микола Андрійович Римський-корсаков, Віктор Михайлович Васнецов.
/портрети О.М. Островського, А. Римський-Корсаков, В.М.Васнецов/
Вчитель: а. островський у вступній ремарці до п'єси пояснює, дія відбувається в країні берендеїв в доісторичні часи. Саме ім'я «Берендей» Островський не вигадав: під старовинним містом Переяславлем-Залеським донині існує Берендеево болото, на місці якого, за переказами було Берендеево царство. Кого ж ми бачимо в цьому царстві?
Діти: народ, Леля, Снігуроньку, яку батько Мороз і мати Весна-Красна відпустили до людей.
Вчитель: Що змусило Снігуроньку піти на землю до людей?
Діти: людські пісні, пісні Леля.
Учитель: Хлопці, а хто такий Лель?
Діти: Лель - один з персонажів староруських міфів, юнак 15-17 років, пастушок. Лель-голос природи, голос літа. Він несе в собі тепло Сонця. Лель дарує людям добро, світло, він приносить у цей світ любов.
Вчитель: Так, не випадково у хороводних піснях про кохання зустрічається така приспівка: «Лель мій, Лель мій, лелі, лелі, Лель»
Учитель: Сьогодні ми з Вами розучимо одну з пісень Леля, яка називається «Хмара з громом сговаривалась»
/Розучування першого куплету третьої пісні Леля «Хмара з громом сговаривалась»/
Вчитель: Ця пісня побудована на інтонаціях р.н.п, хоча і композиторська. Який жанр цієї пісні?
Діти: хороводно-плясовая.
Вчитель: Давайте послухаємо, як цей персонаж оживає в опері Римського-Корсакова «Снігуронька»
  /видиофрагмент третьої пісні Леля «Хмара з громом сговаривалась»/
Учитель: Яка роль Леля у долі Снігуроньки?
Діти: Пісні Леля залучили Снігуроньку, її потягло до людей.
Вчитель: Давайте пригадаємо, яку Снігуроньку нам показав композитор на початку опери?
            /Слухання Арії Снігуроньки « З подружками по ягоди»
З опери Римського-Корсакова «Снігуронька»/

Учитель: Яку Снігуроньку нам малює музика?
Діти: Веселу, безтурботну, Снігуронька-казковий персонаж і в її музиці теж щось казкове. Музика чарівна, зимова
Вчитель: чи є ознаки того, що вона причина людських нещасть?
Діти: ніяких причин немає. Красива, мила, безтурботна, радісна.
Вчитель: Але Снігуронька виявилася мимовільним винуватцем того, що Берендеевом царстві холодне літо, і зима довше, і люди вже не так ставляться одне до одного. Ось як про це говорить сам цар Берендеїв.
/Зачитую уривок: «Благополуччя-велике слово!...»/
Цар
Благополуччя-велике слово!
Не бачу я його давно в народі,
П'ятнадцять років не бачу.
Наше літо
Короткий, рік від року коротше
Стає, а весни холодно-
Туманні, сирі, точно осінь,
Сумні. До половини літа
Снігу лежать в ярах і лядинах.
З них повзуть тумани вранці,
А до вечора виходять злі сестри,
Трясучие і бліді кумохи,
І вештаються по селах, ламаючи,
Знобя людей...
Сердитий нас Ярило.
Бермята
Премудрий цар,
За що б йому сердитися?
Цар
В серцях людей помітив я остуду
Чималу; гарячковості любовної
Не бачу я давно у берендеїв.
Зникло в них служіння красі;..
Коротше, друже, серцева остуда
Повсюдна,-серця охолодели,
І ось тобі розгадка наших лих
Та холоду: за холоднечу наших почуттів
І сердиться на нас Ярило-Сонце
І холодом мстить.
Вчитель: Так виходить, що Снігуронька причина зла, а може бути і саме зло...Як ви думаєте?
Діти: немає, вона мила, безтурботна.
Вчитель: але є щось, що відрізняє портрет Снігуроньки від того ж Льоля?
Діти: є зовнішня краса, але немає тепла.
Вчитель: Що ж виходить, з одного боку, образ привабливий, гарний, з іншого боку, щось нас в ній насторожує, стримує. І як показує розвиток сюжету казки Островського не тільки нас відштовхує холодність Снігуроньки. Давайте згадаємо, хто відмовився від дружби з нею?
Діти: Купава, Лель.
Вчитель: а Снігуронька розуміла, що вона не така як всі, як ті люди, до яких вона прагнула? Чи розуміла вона, чому її залишають друзі?
Діти: Так
Учитель: Якщо вона злий персонаж, якщо в ній зло, те, як вона повинна надійти?
Діти: Мстити людям. Адже у неї є для цього всі можливості, вона ж дочка діда Мороза. Могла звернутися до Морозу з хуртовинами, до її лісовим сторожам-Лісовиком.
Вчитель: Але як надходить Снігуронька, до кого йде?
Діти: до матері Весни-Красне.
/Читаю уривок розмови Весни і Снігуроньки «Снігуронька, дитя моє, чого тобі бракує?-Любові»!...»/
Снігуронька, дитя моє, про що
Благання твої? Великими дарами
Можуть тебе втішити на прощання .
Останній годину Весна з тобою проводить,
З світанок дня набуває бог Ярило
В свої права і починає літо.
Чого тобі не вистачає?
Любові!
Кругом мене всі люблять, всі щасливі
І радісні; а я одна тужу;
Завидну мені чуже щастя, мама .
Хочу любити - але слова кохання не знаю,
І почуття немає в грудях; почну пеститися-
Почую лайка, глузування і докори
За дитячу сором'язливість, за серце холодне...,
Вчитель: Що ж Снігуронька просить?
Діти:Кохання
Вчитель: Що відбувається зі Снігуронькою після цього?
/уривок «Ах, мамо, що зі мною?..»/
Ах, мамо, що зі мною? Якою красою
Зелений ліс одягнувся! Берегами
І озером не можна намилуватися.
Вода вабить, кущу звати мене
Під покров свою; а небо, мама, небо!
Розлив зорі рухомими хвилями
Колишеться.
Діти: матір наділила його силою любові і вона побачила раптом все по - іншому
Вчитель: що вона побачила?
Діти: Зленый ліс, озеро, небо
Вчитель: Але ж Снігуронька 15 років все це бачила день у день. Що ж з нею сталося?
Діти: Вона готова до любові, закохана людина все бачить по-іншому
Вчитель: але яка небезпека підстерігала Снігуроньку в її новому стані душі?
Діти: могла станути
Вчитель: І промінь сонця потрапляє на Снігуроньку, і вона дійсно починає танути.
Ми підійшли до кульмінаційної сцені розвитку образу Снігуроньки. Як ви думаєте, які почуття переживає вона в момент прощання з життям, Снігуроньку? Повинен змінитися її музичний портрет?
Діти: Так
/видиофрагмент сцени танення Снігуроньки./
Вчитель: Чому змінився образ Снігуроньки.
Діти: Змінилася її душа
Учитель: Від колишньої Снігуроньки не залишилося й сліду! Тому змінився її музичний портрет, її інтонація, її душа.
Вчитель: чи можна тут поставити крапку. Можна загибель Снігуроньки вважати фіналом опери?
Діти: Да.Нет.
Вчитель: Я вам пропоную згадати слова царя Берендея прозвучали на початку уроку. Що відбувається в Берендеевом царстві? Чому у людей остуда?
Вчитель: Так. Адже вона порушила природний плин життя. Адже не повинно бути в природі союзу Мороза та Весни. Загинула Снігуронька, розтанула, причина бід Берендеїв зникла, відновилася рівновага в природі?
Діти: Так.
Вчитель: Композитор закінчує оперу хором «Ярило-Сонцем», святом, прославленням Ярила-Сонця.
Вчитель: а. н. островського Мудрість і М.а.римського-Корсакова в тому, щоб люди замислилися після прочитання або перегляду п'єси опери над сенсом життя, над тим, що добро сильніше від зла. І від кожного з нас залежить, чого на землі більше - світлого або темного.
Музика-це мистецтво здатне розтопити навіть крижане серце.
І закінчити сьогоднішній урок мені хочеться радісною, світлою піснею про весну, про сонце, про дзвінких струмках композитора Г.Струве на слова К.Ибряева «Весняна пісня». Давайте виконаємо її.
                          /Виконання «Весняної пісні Г.Струве/
Вчитель: на цьому наш урок закінчено. Спасибі. До побачення!