Конспект індивідуального логопедичного заняття «Автоматизація звуку Ш в складах, словах, пропозиціях»
Цілі:
Автоматизація звуку Ш у складах, словах і реченнях.
Завдання:
Закріпити навички правильного вимовляння звуку Ш в складах, словах, реченнях;
Сприяти розвитку фонематичного слуху;
Сприяти розвитку сприйняття, уваги, мислення, пам'яті;
Активізувати словниковий запас;
Розвиток зв'язного мовлення;
Розвиток загальної моторики;
Виховувати допитливість, зацікавленість, ініціативність, самостійність;
Підтримувати інтерес до занять.
Обладнання:
Моделі Смішариків, предметні картинки, повітряні кульки, картинки-символи, дзеркало, макет звуку Ш, Аудіозапис «Круглої пісні» з мультфільму «Смішарики».
Хід заняття:
1. Організаційний момент.
Сьогодні ми вирушимо в захоплюючу подорож в країну Смішариків.
(Логопед читає вірш і виставляє фігурки головних героїв.)
Живуть в країні кульки,
Кульки-Смішарики.
Це баран, звуть Бараш.
Розумний лось, звуть Лосяш.
Спритний кролик, звуть Крош.
Цей кролик так гарний!
Пухкенька хрюша, звуть її Нюша.
Смішарики запрошують до себе в гості не тільки нас, але і свій улюблений звук. Послухай ще раз, як звучать їхні імена і скажи, який загальний звук ти почув? Так, це звук Ш. І сьогодні ми будемо грати з цим звуком.
2. Артикуляційна гімнастика.
Перед далекою дорогою в країну Смішариків треба розім'ятися.
(Проводиться артикуляційна гімнастика з картинок - символів :
«Лопатка», «Гойдалки», «Чашечка», «Маляр», «Конячка», «Грибок», «Смачне варення»,
«Гармошка»).
3. Автоматизація ізольованого звуку Ш.
В країну Смішариків веде дуже довга дорога. Дорога складна, дуже звивиста. Проведи пальчиком по папері наш шлях у цю країну і одночасно вимовляй ш-ш-ш... Тільки так ми зможемо туди дістатися. Ось ми і дісталися.
4. Акустико-артикуляційна характеристика звуку Ш.
Виставляється макет звуку.
А ось і звук Ш. Давай згадаємо і розповімо його характеристику.
В якому положенні губи? (Витягнуті вперед).
Де знаходиться язичок? (Вгорі за зубами у формі "чашечки").
Покажи рукою, яку мову.
З ротика виходить з шипінням тепле повітря.
Який це звук - голосний чи приголосний? (Приголосний).
Твердий чи м'який? (Звук Ш завжди твердий).
Квадратиком якого кольору ми його позначимо? (Синього).
4. Вимовляння звуку Ш в складах з різним ритмом і інтонацією.
Бараш пропонує тобі пограти в гру "Повторялкі". Він буде вимовляти склади, а ти будеш їх повторювати так, як він скаже.
Ша-ша-ша
Шо-шо-шо
Шу-шу-шу
Ша-шо-шу
Аш-аш-аш
Зш-зш-зш
Уш-уш-уш
Аш-зш-уш
Ми пограли з Барашем і звуком Ш, вирушаємо далі в дорогу.
5. Вимовляння звуку Ш у словах.
У країні Смішариків нас зустрічає Лосяш. Він хоче пограти з тобою в слова-рими. Подивися на картинки, назви яких картинок звучать схоже, поклади ці картинки поряд.
Подушка...(жаба),
Шишка...(мишка),
Мошка...(кішка),
Очерети...(малюки),
Мишко...(шишка),
Мушка...(гармата),
Машина...(шина),
Віконце...(кошик),
Мишка...(вишка),
Ватрушки...(іграшки),
Молодець, ти впорався із завданням. Ми попрощаємося з лосяша в процесі гри смішарики і вирушаємо далі.
6. Фізкультхвилинка.
Ми пройшли дуже довгий шлях і нам треба відпочити. Давай просуваємось під «Круглу пісеньку» на килимі і пограємо з повітряними кульками. Смішарики пропонують разом з ними заспівати їх улюблену круглу пісеньку.
7. Розвиток фонематичного слуху.
А тепер у країні Смішариків нас зустрічає кролик Крош. Він теж хоче пограти з тобою. Він підготував для тебе гру. Я буду називати слова правильно і неправильно звучать, а ти плесни в долоні, коли почуєш правильне слово.
Далыши, калыши, малята, талиші.
Ламыши, гамыши, намыши, очерети.
Мувшин, дувшин, тувшин, глечик.
Сапка, чапка, щапка, шапка.
Сайба, майба, шайба, дайба.
Молодець, ми вирушаємо далі в дорогу.
8. Закріплення звука в реченнях.
Ми прийшли в гості до пухкенькою Нюше. Вона приготувала свою гру. Я буду називати слова, а ти з цих слів склади речення.
Нюши, в, гарний бант.
Знайшов, білий, Крош, гриб.
Ліс пішов, Лосяш, ст.
Місяць, дивиться, на, Бараш.
9. Підсумок заняття.
Ось і підійшло до кінця наше захоплюючу подорож у країну Смішариків. Ти сьогодні правильно говорили звук Ш. Смішарики нагороджують тебе за хорошу роботу повітряною кулькою. Молодець, до побачення!