Конспект НСД в середній групі з теми «Птахи взимку»
Автор: Степанова Наталія Геннадіївна, вихователь МБДОУ «Дитячий сад загальнорозвиваючого виду № 83», р. Череповець.
Інтеграція освітніх галузей: «Пізнання», «Художня творчість», «Соціалізація», «Комунікація», «Читання художньої літератури», «Здоров'я», «Безпека», «Музика».
Мета: Продовжувати збагачувати знання дітей новими відомостями, що сприяють розширенню уявлень про об'єкти живої природи.
Завдання:
1. розширити знання дітей про життя птахів узимку, їх зовнішній вигляд, звички, харчування;
2. познайомити дітей з новим прийомом ліплення - змішування двох вихідних кольорів, з метою отримання більш виразного кольору;
3. вчити ліпити птахів конструктивним способом з чотирьох-п'яти частин, різних за формою та розміром, з використанням додаткових матеріалів (бісер - оченята, насіння - дзьоб, сірники - ніжки);
4. розвивати дрібну моторику рук, окомір, почуття форми і пропорції;
5. розвивати пам'ять, спостережливість, творчі здібності, фантазію; посидючість, акуратність;
6. збагачувати словниковий запас дітей, розвивати мовлення;
7. виховувати інтерес до природи, любов до птахів, викликати бажання допомагати зимуючим птахам.
Матеріали, обладнання: плакат «Зимуючі птахи», картинки із зображенням птахів, прикраса групи - декорація зимового парку (засніжені дерева, замети, ялинки, фігурки птахів), пластилін, досочки, стеки, серветки, додатковий матеріал (намистинки, сірники, насіння), музика.
Організаційний момент: вихователь запрошує дітей у коло - проводиться щоденний ритуал - хвилина входження в день «Добрий ранок» (кожна дитина, пошепки на вушко, вимовляє сусідові «Добрий ранок». А потім, дівчата всі разом бажають хлопчикам - «Доброго ранку, хлопчики». Хлопчики бажають дівчаткам - «Доброго ранку, дівчатка».) Вихователь бажає дітям гарного і цікавого дня. Дізнається у дітей, який сьогодні день тижня, число, місяць.
Вихователь: - Я хочу прочитати вам вірш російського поета Сергія Єсеніна. А ви спробуйте здогадатися, про що цей вірш, про який пори року? Тоді ви зрозумієте, на яку тему буде наша розмова сьогодні.
Запропонувати дітям сісти на стільчики.
Звучить музика - шум вітру, хуртовини.
Співає зима - агукає,
Волохатий ліс колисає
Стозвоном сосняку.
Кругом з тугою глубокою
Пливуть в далеку країну
Сиві хмари.
А по дворі метелиця
Шовковим килимом стелиться,
Але боляче холодна.
Горобчики грайливі,
Як дітки сиротливые,
Притулилися біля вікна.
Зимно малі пташки,
Голодні, втомлені,
І туляться якомога щільніше.
А завірюха з шаленим ревом
Стукає по ставням свешенным
І злиться все сильніше.
І дрімають пташки ніжні
Під ці вихори снігові
У мерзлого вікна.
І сниться їм прекрасна,
В усмішках сонця ясна
Красуня весна.
Вихователь: - Діти, хто здогадався, про яку пору року йдеться у вірші? А про кого нам розповідає поет, кому важко живеться?
Вислухати відповіді дітей. Уточнити, що мова піде про життя птахів узимку.
Вихователь: - Перш ніж говорити про життя птахів взимку, я б хотіла дізнатися: А чи ви любите зиму? Чи боїтеся ви морозів? А, може бути, ви не любите сніг?
Вислухати відповіді дітей. Зробити висновок.
Вихователь: - Чим ви любите займатися взимку? Як грати? Розкажіть мені про «зимових забавах».
Вислухати відповіді дітей. Прокоментувати.
Діти: - Можна кататися на лижах, санках, ковзанах. Грати в хокей. Будувати снігові фортеці, ліпити сніговиків і т.д.
Вихователь: - Хлопці! Ми з вами з'ясували, що далеко не всім так весело і добре взимку. Нас оточують живі створіння, яким зараз не до веселощів. Вони всю зиму борються з морозами і снігом, щоб вижити. Ви, звичайно ж, здогадалися, про кого я говорю?
Відповіді дітей.
Діти: - Так. Це птахи.
Вихователь: - Правильно. Дуже важко доводиться взимку птахам. Але найстрашніше для них не холод (у них до зими виростає подпушка під пір'їнками), а голод (снігом замітає корм).
Дітям пропонується пригадати, чим живляться птахи? Де птахи можуть добувати собі корм у природі?
Діти: - Ягоди на деревах і чагарниках, насіння багаторічних трав'янистих рослин, насіння клена, ясена.
Вихователь: - Хлопці! А ви хочете відправитися на прогулянку в зимовий парк?
Діти: - Так, звичайно.
Вихователь: - Вимовляємо заклинання: «Раз, два, три - повернись, в зимовому парку якби».
Звучить музика. Милування зимовим пейзажем. Група прикрашена - "Зимовий парк".
Вихователь: - Подивіться, яка краса навкруги. Хлопці, а тут багато пташок. Шкода, що вони співають, не так весело, як влітку. А чому, як ви думаєте?
Відповіді дітей. Коментарі вихователя.
Вихователь: - Я хочу загадати вам загадки, коли ви назвете відповіді, то дізнаєтеся, які птахи залишаються у нас зимувати. І, звичайно ж, скажіть, як їх можна назвати одним словом.
Діти: - Це зимуючі птахи.
Загадки:
З жовтою грудкою ця пташка,
А звати її - СИНИЧКА.
(жовта грудка, чорна шапочка, білі щічки)
Вихователь: - А ви знаєте, що вона любить їсти? Так, вони люблять зернятка, крихти. А найулюбленіша страва - сало, насіння. А хто-небудь з вас чув, як співають синички?
(Сі-сі-сі...)
Взимку на гілках яблука,
Скоріше їх збери!
І раптом злетіли яблука,
Адже це - СНІГУРІ.
Вихователь:- Красень снігур з'являється з першим снігом. Прикмета - якщо помітили снігура - значить піде сніг. А що він любить їсти?
Відповіді дітей.
Вихователь: - Так, він любить клювати ягоди горобини, калини, насіння ясена та клена, насіння. Снігурі тихо посвистують (дзвенять, як бубонці). Вони прилітають до нас з півночі.
Чик-чирик! За зернятком стриб!
Клюй, не бійся!
Хто це? ВОРОБЕЙ.
Опис горобця - відповіді дітей, чим живиться.
Вихователь: - Горобці - верткі, веселі, рухливі, часто сваряться. Вони задираки. Люблять вихоплювати з-під носа синички її насіння. Горобчики тримаються зграйкою. Люблять їсти насіння, хлібні крихти, крупу.
Забарвленням сірувата, повадкой злодійкувата,
Каркунья хрипловатая. ВОРОНА.
Вихователь: - взимку Прилітають з лісу. Вдень літають по місту, а ввечері сідають на гілки дерев і засипають до ранку. Розумні, обережні, ходять вперевалочку. Вони всеїдні. Їдять очищення, залишки їжі, зерна ягоди.
Верещунья - білобока,
А звуть її СОРОКА.
Яка вона? Що їсть? відповіді дітей.
Вихователь: - Великий птах з красивим чорно-білим опереньем. Сороки воліють перестрибувати з місця на місце. Люблять блискучі речі і ховають їх у своїх гніздах. Вона як синичка любить несолоне сало.
Подивіться-но навколо
Він з ранку воркує тут.
Він покликав своїх друзів.
Це зграйка ГОЛУБІВ.
Вихователь: - Вони майже не бояться людей. Сірі, білі, строкаті. Їх багато в парках, біля магазинів - крихти, насіння, зернятка вони дуже люблять.
Вихователь: - Як багато різних птахів ми побачили в парку. Хлопці, вони всю зиму проводять у нас в місті, в парках. Як їх можна назвати одним словом, раз вони зимують у нас? Правильно, зимуючі птахи. Хлопці, а ви зрозуміли, що пташкам дуже не просто доводиться взимку? Якщо не допомогти їм, вони почнуть гинути від холоду і голоду. Що ж робити? Як їм допомогти?
Відповіді дітей.
Вихователь: - Хлопці, а давайте заспіваємо пісеньку «Маленька пташка».
Звучить пісня у виконанні дітей.
Вихователь: Ось і підійшла до кінця наша прогулянка, пора повертатися в дитячий сад. Вимовляємо чарівні слова: «Раз, два, три - повернись, в дитячому саду якби». Ось ми знову опинилися в нашій теплою, світлою і затишній кімнаті. Давайте знімемо швидше теплий одяг. Ой, що це, хлопці, ви чуєте? Хтось дуже сумно цвірінькає. Де ж це?
Вихователь знаходить годівницю, а в ній один горобчик.
Вихователь: - Чому ж він один, напевно, він відстав від своєї зграйки. Він навіть зернятка не клює, чому?
Відповіді дітей.
Вихователь: - Так, хлопці йому сумно і страшно одному. Ми з вами можемо йому допомогти. А як?
Відповіді дітей. Дітям пропонується зайняти свої місця за столиками.
Вихователь: - Давайте, зліпимо з пластиліну горобчиків, тоді ми допоможемо нашому пернатому гостя.
Показ технологічної карти «Ліплення горобця», объяснение.Объяснение способу змішування двох кольорів. Поетапне пояснення, як ліпити горобця. Виконання ліплення дітьми. Надання необхідної допомоги дітям. Після виконання роботи дітьми провести оцінку. Розміщення воробйов на годівниці.
Вихователь: - Тепер нашому гостю - горобцю стало добре і весело!
Підведення підсумків: що дізналися нового, що було важко, чому навчилися.
Вихователь: - Хлопці, ми дізналися дуже багато нового про зимуючих птахів, труднощі з якими вони стикаються. А головне, ми знаємо, як допомогти зимуючим птахам. Правильно, ми зробили годівниці і повісили їх на території дитячого садка. І наше завдання не забувати класти туди корм. І тоді наші пташки перезимують, а влітку порадують своїми пісеньками.
Нашу бесіду мені хотілося б закінчити віршем Олександра Яшина:
Погодуйте птахів взимку.
Нехай з усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.
Не багаті їхні корми.
Жменю зерна потрібна,
Жменя одна -
І не страшна
Буде їм зима.
Скільки гине їх - не злічити,
Бачити важко.
А адже в нашому серці є
І для птахів тепло.
Хіба можна забувати:
Полетіти могли,
А залишилися зимувати
Заодно з людьми.
Привчіть птахів в мороз
До свого вікна,
Щоб без пісень не довелося
Нам зустрічати весну.