Реклама












Конспект уроку літератури для 6 класу


"Але талант без праці не про запас!" (за оповіданням А.І. Купріна "Тапер")
Автор: Шепеленко Тетяна Анатоліївна, вчитель російської мови та літератури МКОУ Рамонской ЗОШ № 2 Ramonskogo муніципального району Воронезької області
Опис роботи: Пропоную вам розробку уроку літератури з теми «Але талант без праці не про запас!" (за оповіданням А.І. Купріна "Тапер") для учнів 6 класів. Даний матеріал буде корисним вчителям російської мови та літератури. Урок побудований з урахуванням ФГОС.
Тема: «Але талант без праці не про запас!" (за оповіданням А.і.купріна "Тапер")
Мета: Знайомство з розповіддю А.І. Купріна "Тапер".
Форма: урок.
Тип: пояснення нового матеріалу.
Дидактичний матеріал: Підручник літератури. 6 клас під ред.Г.С.Меркина, комп'ютер, екран, медіапроектор, комп'ютерні програми: MP3 Player, Microsoft World.
Хід уроку
Відеоролик - виступ фігуристки Юлії Липницкой на олімпійських іграх.

- Інтернет рясніє повідомленнями про талант цієї юної фігуристки. Їй всього 15 років. А вона вже олімпійська чемпіонка у командній катанні.

- Ви чули коли-небудь подібне? Знаєте про будь-яких прикладах прояви таланту в такому юному віці?

- Як ви розумієте слово талант? (Відповіді дітей)

У словнику С.И.Ожегова дається таке визначення цього слова: Видатні вроджені якості, особливі природні здібності.

- Які асоціації викликає у вас слово «талант»? (Складання кластера)
Талант - творчість, обдарованість, глибина, багатогранність, успіх, тріумф, ...

- Про героя якогось художнього твору ми можемо сказати: «Він талановита людина»? (Юрій Азагаров - герой розповіді А.і.купріна «Тапер»).

- Це твір написаний у жанрі святочного (різдвяного) розповіді. Саме визначення оповідання - «святковий» - вказує на витоки жанру. Дія оповідання завжди відбувається в святки, святі дні, святі вечори - дванадцять днів після Різдва до Водохреща. Нинішнього розповідь - самий світлий жанр у світовій літературі. Тут завжди є надія на краще, торжествує добро і відбуваються найнеймовірніші чудеса. Сталося диво, і головним героєм розповіді Юрієм Азагаровым.

- Сьогодні ми докладно поговоримо про цього героя. Для цього нам доведеться попрацювати в групах.

Робота в групах.

Завдання для 1 групи: Група «Лінгвісти» (робота з тлумачним словником). Складання «Словника епохи». У тлумачному словнику С.И.Ожегова знайти значення слів: тапер, старий, гостинний, хлібосольний. Розкажіть про атмосферу, що панувала в сім'ї Руднєвих.
Тапер - музикант, що грає в невеликих ресторанах, на танцювальних вечорах.
Старий - руйнується від старості.
Гостинний - привітний до гостей.
Хлібосольний - відрізняється хлібосольством, гостинний.

Завдання для 2 групи: Користуючись текстом твору розповісти про зовнішність головного героя - Юрія Азагарова.

Завдання для 3 групи: Користуючись текстом твору розповісти про риси характеру головного героя - Юрія Азагарова.

Завдання для 4 групи: На початку уроку ми познайомилися з поняттям «різдвяний розповідь» і сказали, що з героєм такої розповіді обов'язково відбувається диво. А яке диво відбувається з героєм цього оповідання?

Завдання для пари, яка працює за ноутбуком: Пара «Музиканти» (діти, які займаються в музичній школі). Робота за ноутбуком. Знайти в Інтернеті інформацію про Ференца ліста та його «Угорської рапсодії». Відповісти на питання: Чому саме «Угорську рапсодію» Ф.Листа грає хлопчик, а не польку і не вальс? У тлумачному словнику С.И.Ожегова знайти значення слова рапсодія.
Рапсодія - музичний твір на теми народних пісень, епічних оповідей.

На цьому вечорі Юрій Азагаров знайомиться з Антоном Григоровичем Рубінштейном. Він був геніальним піаністом, композитором, основоположником професійної музичної освіти в Росії. Він був не тільки талановитий, але й добрим і щедрим, жертвував величезні суми грошей на благодійність, завжди допомагав своїм учням. Саме він допоможе Юрію стати справжнім професіоналом своєї справи.

- Попрацювавши в групах, нам вдалося відтворити образ Москви, побут дворянських сімей. Ми докладно поговорили про головного героя - Юрія Азагарове.

Давайте складемо літературний портрет цього героя. (Введення нового терміна - Літературний портрет - зображення у творі зовнішності персонажа (включаючи його одяг, ходу, жестикуляцію тощо).
(На картках заздалегідь заготовлені цитати з тексту. Учням належить розподілити їх у дві колонки)

Зовнішність хлопчика:
- «Маленька фігурка, разматывавшая жовтий башлик, окутывавший її голову»
- «Маленька фігурка виявилася блідим, дуже худорлявим хлопцем в уживаному мундирчике реального училища»
- «Обличчя в нього було некрасиве, але виразне і з дуже тонкими рисами»

Риси характеру:
- Він в незручній вичікувальній позі тримався в своєму кутку, не наважуючись підійти ближче»
- «Цей хлопчика сором'язливий, бідний і гонористий»
- «Хлопчик раптом густо почервонів, але відповів стриманим тоном»
- «Хлопчик дбайливо поклав руки на клавіші»
- «Хлопчик встав розчервонілий і схвильований»
- «Мені траплялося грати цілими вечорами, майже не перестаючи»

- Чи можемо ми визначити, скільки років головному герою оповідання? Якщо згадати текст, Купрін пише: «По першому враженню хлопчикові можна було дати років одинадцять - дванадцять». Але сам Юра каже, що йому 14. Ми можемо припустити, що Юра дещо перебільшив свій вік.
- А що вам вдалося зробити до 11 - 12 років? Чим ви можете пишатися? (Учні розповідають про свої досягнення).
- Чого досяг Юрій Азагаров в свої роки? (Музикант, сам заробляє на життя).
- Як ви думаєте, чому хлопчик років чотирнадцяти самостійно заробляє собі на життя? (Відповіді дітей) Отже, будь-який бажаючий може в 14 років заробляти грою на фортепіано? А чому?
- Що є необхідною умовою для того, щоб бути запрошеним як тапера (музиканта) на танцювальний вечір? (Розмова про працю)

- Зверніть увагу на екран. (Вислови відомих людей про працю і талант)
«Праця - це джерело всіх радощів, всього кращого в світі» (м. горький)
«Робота - це головне у житті» (е. хемінгуей)
«Праця - батько щастя» (Франклін)
«Якщо діяти не будеш, ні до чого розуму палата» (ш. руставелі)
«Легкою працею щастя не добудеш» (К.Федин)
Яка думка об'єднує всі ці висловлювання? (Потрібно багато працювати, щоб досягти бажаних результатів у житті)

Це і є темою нашого сьогоднішнього уроку - «Без праці талант не про запас!»

Давайте повернемося до кластеру, який ми склали на початку нашого уроку. Якого слова не вистачає поруч зі словом талант? Праця. Адже без праці талант не про запас.

Висновок: Працьовитість, воля, скромність, почуття власної гідності допоможуть людині знайти своє місце в житті. Потрібно розвивати дані тобі від природи здібності, не заривати свій талант у землю, а радувати своїм даром інших людей

Домашнє завдання: написати міні-твір (10 - 15 речень) на тему: «Що потрібно робити для того, щоб розвинути свій талант?»