Урок української мови у 8 класі
Конспект уроку української мови в 8 класі по темі: «Роль звернень в поезії А. С. Пушкіна»
Автор: Сазикова Олена Іванівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ «Бахтызинская ЗОШ» Вознесенського району Нижегородської області
Опис матеріалу: пропоную вашій увазі урок української мови у 8 класі. Це заключний урок з теми «Звернення». Урок побудований на дослідженні віршів А. С. Пушкіна і з'ясуванні ролі звернень в його поезії.
Тема уроку:
Роль звернень в поезії А. С. Пушкіна.
Мета: 1) узагальнити й систематизувати вивчений матеріал; 2) показати, як «працює» звернення в тексті; 3) продовжити відпрацювання пунктуаційних навичок в реченнях із зверненнями; 4) повторити синтаксичний розбір речень і розбір словосполучення.
Завдання уроку.
Освітня: повторення, закріплення і систематизація знань з теми, відпрацювання пунктуаційних навичок.
Виховна: виховання любові до віршованої словом, почуття гордості за українську мову, почуття прекрасного.
Розвиваюча: розвиток уміння застосовувати отримані знання на практиці, розвиток мовної культури.
Обладнання уроку.
1. Портрет А. С. Пушкіна
2. Картки з завданнями.
3. Таблиця «Віднови пушкінські рядки».
Хід уроку.
1.Вступительное слово
Сьогодні у нас останній урок за темою «Звертання». Наше завдання - повторити, узагальнити й розширити знання по цій темі. На уроці ми також спробуємо з'ясувати, яку роль відіграють звертання в поезії А. С. Пушкіна. Вживання звернень, поряд з іншими мовними засобами, допомагало поетові створювати досконалі твори.
2.перевірка домашнього завдання.
Домашнє завдання учням було дано за групами:
1группа - виписати з творів А. С. Пушкіна десять пропозицій із зверненнями.
2 група - виписати з творів А. С. Пушкіна пропозиції із зверненнями з позитивною і негативною оцінкою героя, предмета, події; зробити висновок.
3 група - виписати з творів А. С. Пушкіна пропозиції з авторськими зверненнями, зробити висновок.
Вчитель.
Звернення не просто називають того, до кого звертаються з мовленням, вони містять оцінку людини або явища і виражають різні почуття. Які ж почуття можуть виражатися за допомогою звернень? Розглянемо це на прикладах.
3. Розбір пропозиції.
Один Дельвиг, мій парнасский брат, твоїй я прозою був втішений.
Завдання до пропозиції:
1) - Хто такий Дельвиг?
- Чому Пушкін називає його парнасским братом?
- Які почуття вона висловлює у цьому зверненні?
2) З'ясувати за словником значення слова парнасский.
3)Пояснити розділові знаки.
4. Вибірковий диктант (з пропозицій, які диктує вчитель, учні виписують тільки звернення).
Дай руку, Дельвиг! Що ти спиш?
Прокинься, лінивець сонний!
Ти не під кафедри сидиш,
Латиною приспаний.
Тебе кличу, мудрець ледачий,
У притулок поезії щасливий.
А Балда йому: «Дурний ти біс,
Куди ж ти за нами поліз?»
Рум'яний критик мій, насмішник толстопузый,
Готовий століття трунить над нашою томної музою.
Шановний іменинник, про Пущин дорогий!
Прибрів до тебе пустельник з відкритою душею.
Вип'ємо, добра подружка бідної юності моєї,
Вип'ємо з горя. Де ж гуртка? Серцю буде веселіше.
Припливла до нього рибка і запитала:
«Чого тобі треба, старче?»
Вчитель.
- Які ж почуття можуть бути виражені за допомогою звернень?
(Найчастіше це добрі почуття: любов, ніжність, вдячність, іноді - злість, невдоволення, гнів).
- Скільки відмінків в українській мові? (Шість)
А в давньоруській мові було сім відмінків. Сьомий відмінок називався звательным. Від старого звательного відмінка в сучасній мові збереглися такі форми як Отче, Боже. Стару звательную форму використовує і Пушкін у «Казці про рибака та рибку» (старче).
5. Літературна вікторина «Віднови пушкінські рядки».
Люблю тебе, .....................,
Люблю твій строгий, стрункий вигляд...
....................., ...................!
Приємна мені твоя прощальна краса...
Ах ти, .......................,
Це брешеш ти мені на зло.
............,..........! Ти могутній,
Ти ганяєш зграї хмар.
............, ........! скажи,
Та всю правду доповіси.
Вчитель.
У цих рядках автор використовує звернення-уособлення.
- Що таке уособлення?
6. Самостійна робота за картками.
Картка №1
Розставити розділові знаки, вставити пропущені букви, підкреслити обігу.
Місяць місяць мій друж...
Поз...лоченный жито...
І ви красуні м...лодые
Яких поз...нею деколи
Забирають дрожки молодецькі.
Мій дру... Вітчизні присвятимо
Душі прекрасні пориви.
Картка №2.
Вставити, де потрібно, звернення. Розставити розділові знаки.
« Ваша обіцянка до нас побувати влітку мене дуже радує. Приїжджайте до нас в Михайлівське, всіх коней на дорогу виставлю... Прощайте. За ваше здоров'я я проскурку вийняла і молебень відслужив поживи гарненько.»
( З листа Орини Родіонівни А. С. Пушкіна)
Картка №3
Написати листа другові чи подрузі, поділитися враженнями від прочитаних творах А. С. Пушкіна. Ужити, де потрібно, звернення, висловивши у них своє ставлення до адресата.
7. Аналіз речень, записаних на дошці.
...Їж яблучко, мій світ.
Благодарствуй за обід...
- З якої казки ці рядки?
- Прочитайте уривок, дотримуючись інтонацію.
- Знайдіть звертання.
- Які почуття виражені в обігу?
- Знайдіть у цьому фрагменті формулу подяки.
- Які ви ще знаєте слова, за допомогою яких одна людина може подякувати іншого?
Вчитель.
Дослідник російського мовного етикету Н. В. Формановская пропонує 28 слів і виразів вдячності. Ось деякі з них:
Спасибі. Дякую вас.
Я вам дуже вдячний.
Я вам багато чим зобов'язана.
Як я вам вдячний!
Моя вдячність не знає кордонів.
Ви дуже люб'язні.
Це дуже мило з вашого боку.
8. Підведення підсумку уроку.
- Яку роль відіграють звертання в поезії А. С. Пушкіна?
( Звернення підвищують образність і емоційність мови. У поезії Пушкіна звернення найчастіше допомагають висловити ніжні, світлі почуття. У Пушкіна є рядки:
І довго буду тим люб'язний я народу,
Що почуття добрі я лірою будив.
(Звернення теж допомагали автору пробуджувати добрі почуття).
9. Домашнє завдання: написати розповідь «На уроці», використовуючи звернення.