Тема уроку: «Правопис ненаголошених відмінкових закінчень імен іменників»
Опис. Пропоную вам конспект уроку української мови в 4 класі «правопис ненаголошених відмінкових закінчень імен іменників» даний матеріал буде корисним вчителям початкових класів.
Мета: закріплення та узагальнення знань про відмінюванні імен іменників, опрацювання правопису ненаголошених відмінкових закінчень імен іменників, удосконалення вміння визначати відмінювання і відмінок іменника, розвиток орфографічної зіркості, створення умов для виховання працьовитості, посидючості
Методи і прийоми: словесний, наочний, частково-пошуковий, практичний, ігровий
Обладнання: методичні посібники до підручника російської мови 4 клас, підручник, робочий зошит, картки, інтерактивна дошка, інтерактивний диск, ноутбуки для роботи учнів, тести.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
- До якого уроку приготувалися?
2. Емоційний настрій.
- Хлопці, що ви чекаєте від уроку? (Дізнатися щось нове, цікаве)
- А я чекаю від вас грамотних відповідей, активності на уроці.
3.Постановка завдань уроку.
- Подивіться на екран. Про що будемо говорити на сьогоднішньому уроці?
(Відповіді дітей: Правопис ненаголошених відмінкових закінчень імен іменників.)
-Це перший урок з даної теми? (немає)
- Які будуть завдання уроку? (вислуховую дітей)
- Давайте порівняємо їх з завданнями на слайді.
4. Перевірка домашнього завдання
- Відкрийте зошити, перевіримо домашнє завдання.
- Що було задано додому? (на с. 26 підручника, вправа№4)
-Яке завдання?
(Поставити іменник у зазначеному відмінку. Скласти й записати з кожним з них словосполучення або речення)
Слова написані на дошці: шабля (П.п.), осика (Д.п.), годівниця (Р.п.), ніжність (П.п.), північ (Д.п.), дочка (Р.п.), озеро (П.п.), блиск (П.п.), предмет (П.п.)
(Фронтальна перевірка правильності виконання домашнього вправи)
- Відкрийте зошити, запишіть число, класна робота.
5. Хвилинка чистописання
1) -Послухайте загадку. Про якому зимовому місяці йдеться?
Останній зимовий місяць, шкода,
Короткий самий він...
(Лютий)
- Що характерно для лютого? (Мороз, сніг, холод)
- Як ви можете пояснити слово «Лютий»?
- Давайте подивимося тлумачення у словнику Ожегова.
2) Робота з тлумачним словником
- Знайдіть у словнику Даля, що означає слово «лютий»
(Читання учнями тлумачення зі словника Даля слова «лютий» )
- Останній місяць зими - «сечень». Таку назву він отримав в глибоку давнину, тому відсікав рік - був останнім в сім'ї зимових місяців. Є, правда, й інше припущення: саме цей період року раніше вважали найбільш зручним для рубки лісу, щоб отримати хорошу деревину. І ще: у цей місяць найзручніше обрізати гілки в саду, тому що в деревах найменше соку.
Ще лютий називали «межень» - межа між зимою і весною.
Із-за частих, продувають наскрізь хуртовин і хуртовин величали в Стародавній Русі його «ветродуем», «лютнем».
Було і ласкаве прізвисько у цього суворого місяця - «бокогрей», тому що в другій половині місяця починало пригрівати сонце.
День від дня стає світліше, майже на 2 години стає в лютому довший день.
- Яка найбільша подія відбудеться в цьому році в лютому?
7 лютого 2014 року - відкриття зимових Олімпійських ігор в р. Сочі.
- Лютий - словникове слово. Подивіться в орфографічному словнику, яку безударную голосну ми повинні запам'ятати?
Запис у зошитах і на дошці: лютий
- Придумайте однокорінне слово до слова: лютий.
- Запишіть однокорінне слово: лютневий. Виділіть корінь.
- Складіть словосполучення зі словом: лютневий.
- Запишіть. (Лютневі завірюхи)
У лютому два друга - мороз та заметілі.
- Як ви розумієте прислів'я?
- Запишіть, підкресліть орфограммы.
6. Словникова робота. (Робота за картками. Взаимопроверка)
Завдання: вставити пропущені букви, поставте знак наголосу, підкресліть безударную голосну.
1 варіант.
Д ...серт, ...лмаз, до...пыто, до...рн...вал, р...зета, до...рабль
2 варіант.
До...питан, л...ловый, до...пытце, вдв...ем, тр...традиція, п...біда
- Обміняйтесь картками і перевірте один в одного.
- Давайте перевіримо. У вас на партах лежать «числові» віяла. Хто виконав завдання без помилок - покаже нуль. Хто допустив 1 помилку - одиницю. Дві помилки - цифру 2 і т.д.
ФИЗМИНУТКА
7. Актуалізація знань
1). Повторне оголошення теми і мети уроку
2). Повторення алгоритму визначення ненаголошених відмінкових закінчень
- Як перевірити ненаголошені відмінкові закінчення?
(Відповіді дітей: Способи перевірки ненаголошених відмінкових закінчень імен іменників.
1. По опорним словами:
1 схилення - стіна
2 схилення - вікно
3 схилення - піч
2. По таблиці закінчень.)
Отже, згадали всі способи перевірки, тепер приступаємо до роботи.
Частина хлопців класу у нас будуть працювати на ноутбуках. (Вчитель називає дітей, які працюють на ноутбуках) Перевіримо навички знань визначення схилення їм. сущ. Знайдіть на робочому столі документ «Тест 4 клас» Читайте і виконуйте завдання.
А з усіма іншими попрацюємо на інтерактивній дошці.
(Робота на інтерактивній дошці)
ФИЗМИНУТКА
2) Робота з підручником. Самостійна робота.
Виконання вправи №4, с.27
Двоє учнів працюють біля дошки. Перевірка.
1 варіант. Зошит без обложк..., малюнок на ткан..., зросли в теплиць..., букет черемхи..., ходить без взуття...
2 варіант. Роздав по горстк..., фільм про лебедя..., шов на сукні приємно ва..., турбота про брат..., подарунок для матер..., за законами чест... і совест...
(Вибірково беру зошити на перевірку)
8. Підсумок уроку
1. Робота по групам.
(Клас ділиться на групи. Кожній групі пропонуються питання тесту.)
Завдання: Дайте відповіді на запитання. Виберіть правильне твердження. Покажіть буквою правильну відповідь. За кожну правильну відповідь група отримує 1 бал. У завершенні тесту - бали підсумовуються. Підводиться підсумок.
Запитання тесту:
1. а) іменники бувають власні і нарицательные, одухотворені і неживі.
б) іменники бувають нарицательные і неживі.
2. Вкажи іменник другої відміни:
а) в колисці
б) в ліжка
в) у парку
г) у траві
3. а) Форма В.п. ед.ч. є початковою формою імені сущ.
б) Форма І.п. ед.ч. є початковою формою імені сущ.
4. До якого з відмінків не підходять питання?
а) І.п. - хто? що?
б) Р.п. - кого? чого?
в) Д.п. - кому? чому?
г) Т.п. - про кого? про що?
5.Укажите, в яких словах пишеться закінчення - Е:
а) на столик...
б) близько сторожк...
в) гілка їв...
г) на сирен...
9. Рефлексія
- Яка була мета нашого уроку?
- Що знав раніше?
- Що знаю тепер?
- Що запам'яталося на уроці?
У вас на партах лежать кружечки різного кольору. Оціни свою роботу на уроці:
Зелений кружечок - працював відмінно. Можу допомогти товаришеві.
Синій кружок - працював добре, все розумію.
Жовтий - працював добре, іноді потребую допомоги
Червоний - було цікаво працювати, прощу допомоги
3). Виставлення оцінок за урок
10. Будинок. завдання: повторити правило на с. 17 підручника, підготуватися до перевірочної роботи «Правопис ненаголошених закінчень їм. сущ», відповісти на запитання в підручнику, с. 26-27