Конспект безпосередній освітньої діяльності для дітей старшої групи (5-6 років) з теми «Знайомство з художником А.А Бичковим і його картинами»
Опис матеріалу: Пропоную конспект безпосередній освітньої діяльності для дітей старшої групи (5-6 років) з теми «Знайомство з художником А.А Бичковим і його картинами». Даний матеріал буде корисним для вихователів старшої групи.
Цілі:
1. Продовжити знайомство дітей з пейзажем ,як жанром образотворчого творчості.
2. Розповісти про творчість видатного художника, нашого земляка Ст. Бичкова
3. Підвести дітей до розуміння того ,що художник не просто зображує природу ,а передає своє ставлення до написаного.
4. Вчити дітей сприймати твори мистецтва, знаходити в них поетичні образи природи.
Хід заняття:
Вихователь збирає дітей навколо себе і розмова починається так: «На початку я хочу загадати вам загадку: Де можна побачити луг, на якому не в'януть квіти: осінні дерева-з чиїх гілок не облітає листя, сніг що ніколи не потемніє і не розтане?(відповіді дітей)
Вихователь підводить підсумок:Це все можна побачити на картинах художників - пейзажистів. Які картини ми називаємо пейзажами(відповіді дітей)
Вихователь:А чи хотіли б ви побувати там, де ніколи не в'яне трава на лузі, де ніколи не облітає листя з дерев, де ніколи не тане сніг?(відповіді дітей)
Звучить музика і на екрані показують пейзажі В.А Бичкова: «Осіннє листя», «Жовтень вже настав», «Липневі вечори», «В зимовому саду»-показ портрета В.А Бичкова.
Вихователь:Сьогодні я хочу познайомити вас з творчістю чудового художника, нашого земляка В.О Бичкова.
Віктор Олексійович народився 17 жовтня 1956 року в місті Погоди. Закінчив він Ленінградський інститут живопису, скульптури і архітектури им.И.Е Рєпіна(1988р)
В.А Бичків учасник різноманітних мистецьких виставок у нашій країні і за кордоном. Твори художника знаходяться в державних музеях ,у тому числі і в нашому історико-революційний музей.
Більше 20 робіт зберігаються в приватних колекціях ряду зарубіжних країн.
Віктор Олексійович працює в різноманітних жанрах: портрет, натюрморт ,пейзаж і сюжетна картина.
Вихователь: Улюблене час року в В.А Бичкова-це осінь, хочете ми перенесемося туди?(так)
Показ: великі зображення «Осінні далі»
ВиховательЗверніть увагу на картину «Осінні дали» з лісів, з полів, з усієї природи густі кольори, змила дощами зелень. Темні фарби літа змінилися боязким злотом, пурпуром і сріблом. Змінився не тільки колір землі ,але і сам повітря. Він став чистішим, глибше ,ніж влітку.
Пронизливий вітер зриває змерзлі листя з гілок і кидає їх в остигаючу воду річки.
Устапое, важке небо прикривається від настає холоду похмурими хмарами(хмарами)
Питання дітям:
1.яке у художника було настрій, коли він працював над цією картиною?
2.які кошти використав В.А бичків щоб передати спокій, урочистість?(тепле золото, м'яка блакить, плавні лінії спокійної річки, що йде в далечінь)
3.У який час доби ми зможемо спостерігати таку картину? цей час буде холодно біля річки?(звернути увагу на листя які зриває вітер)
Великий поет М.некрасов передає своє ставлення до такої осені у вірші «Перед дощем»
Сумний вітер жене
Зграю хмар на край небес
Ялина надламана стогне,
Глухо шепоче темний ліс.
На струмок рябий і строкатий
За листком летить листок
І струменем сухий і гострої
Набігає холодок
Вихователь пропонує дітям звернути увагу на інший осінній пейзаж «Жовтень вже настав...»(показ «Жовтень вже настав»)
Вихователь:Який настрій викликає у вас ця картина?(відповіді дітей)
Але картини можуть викликати не тільки смуток, але й тривогу і напруженість , як в цьому пейзажі(звертаємо увагу дітей на картині липневі вечори)
-Сморишь на картину і ніби відчуваєш, як віє від неї запах медових трав, теплом, чується стрекотіння коників і голос зозулі в далекому лісі. Всі тривожно і напружено в цьому пейзажі: і темніють зелень дерев і кущів і мчали по небу темні сині хмари, і жовта місяць покояться в них.
Здається що хтось сховався за кущами. Повно настороженості .всі стан цього вечірнього, занурюється в сутінки пейзажу .Его настрій-це неясне відчуття чогось похмурого.
Такий стан природи передав О.блок в своєму чудовому вірші «Літній вечір»(вихователь читає вірш)
«Літній вечір»
Останні промені заходу
Лежать на полі стислій жита
Дрімотою рожевої обійнята
Трава не скошеної межи
Ні вітерця, ні крику птаха.
Над гаєм - жовтий диск місяця,
І завмирає пісня жниці
Серед вечірньої тиші.
Вихователь звертає увагу на пейзаж «У зимовому лісі»
-Який вірш вам хочеться прочитати, дивлячись на цей пейзаж?(діти читають вірш)
Вихователь пропонує дітям відповісти на наступні питання:
1.як ви думаєте, які персонажі казок можуть жити в такому місці?
2.Хотели б ви побувати тут вдень? а вночі?
3.які кольору створюють похмуру, таємничу атмосферу картини?
-а тепер давайте уявимо собі ,що ми опинилися в одній з цих картин(діти вибирають в якій хотіли б опинитися і під класичну музику виконують руху відповідні картині)
-В який час року ви побували?(відповіді дітей)
-А я побувала в осінній картині. Щоб зберегти свої враження від цієї пори року, я захопила з собою частинку осені(вихователь складає композицію із осінніх дарів на столі(діти розглядають композицію і складають)