Освітня діяльність з розвитку навичок взаємодії дошкільнят різновікової групи в ігровій діяльності
Заняття № 1. «Чи вмію я слухати іншу людину?»
Мета: формування позитивних емоційних реакцій дитини у відносинах з іншими людьми.
Стимульний матеріал: музичні фрагменти з записами спокійною і агресивної музики.
Хід заняття
Дітям розповідається про те, як жили-були в одній країні різні казкові герої (ті, яких вибрали самі діти), а потім кожній дитині дається можливість самому розповісти, як жили, що робили, як спілкувалися між собою їх казкові герої. Після цього фахівець, включаючи фрагменти з записами агресивної музики, звертає увагу дітей на негативні форми спілкування казкових героїв. Потім, включаючи милозвучніше і спокійну музику, він відтворює позитивні форми спілкування.
Після цього разом з дітьми необхідно зробити висновок про те, як важливо уміти уважно слухати іншої людини, а також схвалити позитивне емоційне реагування дітей.
Доторкнися до...
Всі гравці одягнені по-різному. Ведучий вигукує: «Доторкнися до...синього!» всі повинні швидко відшукати в учасників гри щось синє і доторкнутися до цього кольору. Кольори постійно змінюються, хто не встиг - водить.
Висновок. Рефлексія.
Заняття № 2. «Ролі, які грають люди».
Мета: формування навичок емоційно стабільних реакцій дітей в ситуаціях відсутності попереднього досвіду.
Стимульний матеріал: різні атрибути - шапочка доктора, указка вчителя, пензель художника ...
Хід заняття
Дітям пропонується спочатку визначити ролі казкових героїв. Згідно з обраним ролям будується ситуація спілкування, після чого діти мають пояснити, як змінилося їх емоційний стан і поведінка.
Сіамські близнюки.
Діти розбираються на пари, встають пліч-о-пліч, обіймають один одного однією рукою за пояс, одну ногу ставлять біля ноги іншого і пов'язують їх мотузочком. Тепер вони сіамські близнюки: 2 голови, 3 ноги, одне тулуб і 2 руки. Ведучий пропонує дітям походити і побігати по кімнаті, повернутися, присісти, помалювати і т.д.
Друга частина заняття включає в себе моделювання ситуацій, в яких казкові герої діють як професіонали, використовуючи відповідні атрибути. Після цього діти повинні пояснити, як змінилося їх емоційний стан і поведінка.
Висновок. Рефлексія.
Заняття № 3. «Хочу сказати приємне іншій людині».
Мета: формування эмпатических реакцій дитини.
Хід заняття
Завдання полягає в тому, щоб казкові персонажі, по черзі входячи в приміщення, спочатку похвалили інших, а потім і себе.
По ходу виконання завдання педагог звертає увагу на ту похвалу, яка викликала позитивні реакції оточуючих. Потім він просить розповісти про те, що відчували діти, коли їх хвалили, і що найбільше їм сподобалося: слухати похвалу у свою адресу або самому хвалити іншого.
Поводирі.
Грають розбираються на пари. Один стоїть попереду (це «поводир»), а інший з закритими очима позаду на відстані витягнутої руки, ледь торкаючись спини стоїть попереду. По команді ведучого поводир починає пересуватися по кімнаті спочатку повільно, а потім все швидше, змінюючи траєкторію руху. Сліпий слід за поводирем, намагаючись не відірватися від нього. Вправа виконується 5 хвилин, потім пари міняються ролями.
На завершення педагог дає завдання дітям похвалити своїх родичів, друзів, знайомих і навіть незнайомих людей, назвати їх ласкавими словами.
Висновок. Рефлексія.
Заняття № 4.
Мета: створити можливості, щоб дитина могла задуматися про природу людської привабливості і симпатії.
Стимульний матеріал: зображення людських осіб.
Хід заняття
Педагог показує дітям зображення різних людей, і просить відзначити ті, які їм найбільше сподобалися. Потім вибирає ті портрети, які сподобалися більшості або всіх, і просить пояснити, чому саме ці портрети привернули увагу дітей. Діти описують свої емоційні реакції, що виникають при перегляді тих чи інших зображень.
Рукавички.
Для гри потрібні вирізані з паперу рукавички, кількість пар дорівнює кількості пар учасників гри. На кожній парі рукавичок намальований орнамент, не схожий на інші рукавички. Ведучий перемішує їх і роздає дітям, кожному по одній. По команді ведучого гравці знаходять свою пару, беруть олівці і намагаються якомога швидше розфарбувати свої рукавички, попередньо домовившись, в які кольори будуть фарбувати орнамент, щоб рукавички були однаковими.
Ведучий спостерігає, як організовують спільну роботу пари, як ділять олівці, як при цьому домовляються. Переможцем стає та пара дітей, яка швидше за всіх однаково розфарбує свої рукавички.
У наступній вправі дітям пропонується пояснити сенс приказки: «Не все те золото, що блищить». У результаті заняття педагог підводить дітей до розуміння того, що не тільки зовнішня краса, привабливість, але і внутрішні гідності людини дозволяють нам визнати його красу.
Висновок. Рефлексія.
Заняття № 5. «Навички неконфліктного спілкування»
Мета: формування у дітей умінь і навичок неконфліктних реакцій.
Хід заняття
В ході заняття розігруються ситуації, в яких казкові персонажі повинні брати участь у вирішенні спірних питань і проблем. Спочатку казковим персонажам пропонується самостійно вирішити ці питання, а потім педагог пропонує рішення цих проблем з використанням прийомів неконфліктного реагування.
Гра «Клубочок»
Діти сідають у коло, ведучий, тримаючи в руках клубок, обмотує кінець нитки навколо пальця, задає питання сидячому поруч учаснику гри (наприклад, «Як тебе звуть, що ти любиш ») і передає йому клубок. Дитина бере клубок, обмотує нитку навколо пальця, відповідає на запитання, а потім задає своє питання наступному гравцеві і передає клубок йому. Таким чином, в кінці гри клубочок повертається до ведучого, і всі бачать нитки, що зв'язують гри в одне ціле.
На закінчення заняття дітей просять пояснити, які способи реагування призвели до більш позитивному вирішенню ситуації і чому.
Висновок. Рефлексія.
Заняття № 6.
Мета: ознайомити дітей з тим, як важливо відчувати співчуття до інших людей.
Хід заняття
На початку заняття конструюється казкова ситуація, в якій персонажі допомагають одному з них впоратися зі складним становищем, причому діти його вибирають самі. Потім педагог просить пояснити кожної дитини, що він відчував, коли допомагав іншому, і в підсумку підводить до висновку про те, що допомога може викликати радісні почуття і у того чоловіка, який її надає.
Знайти друга.
Вправа виконується дітьми або батьками і дітьми. Одній половині гравців зав'язують очі, дають можливість походити по кімнаті і пропонують знайти і дізнатися одного (свого батька, дитини). Дізнатися можна з допомогою рук, обмацуючи одяг, волосся, руки. Потім, коли один знайдено, гравці міняються місцями.
Висновок. Рефлексія.