Реклама












Конспект уроку літературного читання за оповіданням Толстого «Акула», 2 клас


Урок літературного читання за оповіданням Л.М. Толстого «Акула» (система Ст. Л. Занкова)
Автор: Машкіна Оксана Олександрівна, учитель початкових класів МБОУ «ЗОШ №51», р. Іжевська, Удмуртської Республіки.
Опис матеріалу: Урок побудований у технології критичного мислення із застосуванням інтерактивних засобів навчання відповідно до вимог ФГОС. Даний матеріал призначений для вчителів початкових класів. На уроці використано методичний прийом «читання із зупинками» в поєднанні з іншими прийомами технології критичного мислення.
Цілі уроку: розвиток читацьких умінь.
Завдання уроку:
- познайомити учнів з твором Л.М. Толстого «Акула»; збудити пізнавальну активність.
- працювати над усвідомленістю читання; над розвитком читацьких умінь.
- розширювати кругозір учнів; розвивати мовлення, спостережливість, уміння аналізувати прочитане; розвивати критичне мислення.
- виховувати емоційну чуйність до прочитаного, до героїв та їх вчинків; любов і повага до близьких.
Плановані результати:
Особистісні УУД:
Емоційне ставлення до вчинків героїв літературних творів;
основи емоційного співпереживання прочитаному або почутому художнього твору.
Метапредметные УУД:
Регулятивні:
Формулювати питання (проблему) уроку і його мету; уміння приймати і зберігати навчальну задачу; вміння контролювати і оцінювати свої дії; самостійно працювати з підручником, додатковою літературою; здійснювати рефлексію.
Пізнавальні:
Будувати усне висловлювання з урахуванням навчальної задачі; пошук необхідної інформації за допомогою навчальної літератури; переробка і перетворення інформації з одного виду в інший; аналізувати, порівнювати, робити висновки.
Комунікативні:
Висловлювати свої думки в монолог, діалог; брати участь у навчальному діалозі; виявляти стійкий інтерес до спілкування і групової роботи.
Технологія:розвиток критичного мислення через чтение.Здоровьесберегающие технології: ритмотерапия.
Використовувані прийоми: кошик понять, кластер, прийом «Припущення», «читання із зупинками», «дерево передбачень», мозкова атака, перехресна дискусія, рефлексія.
Обладнання уроку: портрет Л. Н. Толстого, виставка книг письменника, тлумачний словник Ожегова, енциклопедія «Світ моря», картки з текстами для групової роботи; аудіозапис «Звуки моря», відеокліп «Дельфіни», презентація, мультимедійний наочний посібник «Літературне читання 1-4 клас», жетони жовтого і червоного кольору.
Хід уроку.
1. Стадія виклику:
Вчитель: чи Знаєте ви, хлопці, у кого з живих істот зуби трикутної форми? (Це акула).

Вчитель: Що ви знаєте про цю тварину? (Відповіді дітей).
Вчитель: Може акула стати темою нашого уроку? (Так, якщо вона буде героєм літературного твору).
Прийом «Кошик понять».
Вчитель: Хто зображений на слайді? (Л. Толстой)

Вчитель:Що ви знаєте про цього письменника?
З відповідей дітей відбувається заповнення «Кластера».

Вчитель: Сформулюйте тему уроку. (Тема уроку - розповідь Л.М. Толстого «Акула».
Вчитель: З чим ми познайомимося на уроці? (З новим оповіданням «Акула», з героями розповіді.).
Вчитель: Чому вчитимемося? (Будемо вчитися аналізувати твір, роздумувати над вчинками і діями героїв).
Вчитель: Вам вже відомі багато творів письменника, а також факти з його життя. Я пропоную попрацювати в групах і виконати завдання, пов'язані з життям і творчістю письменника.
Учні працюють у групах. (Додаток 1).
Завдання для 1 групи.
Відновити деформований текст байки Л.М. Толстого «Старий і яблуні».
Завдання для 2 групи.
Инсценируйте байку «Брехун».
Завдання для 3 групи.
Вставте пропущені дані і прочитайте розповідь про життя Л.М. Толстого.
Завдання для 4 групи.
З'єднайте прислів'я з творами Л.М. Толстого.
Прийом «Припущення».
Вчитель: Літературний твір називається «Акула». Як ви думаєте, хто буде головним героєм розповіді? (Дискусія учнів).
- Які події можуть відбутися в оповіданні з такою назвою? (Акула нападає на людей; людина вб'є акулу; акула ранить людину; люди зловлять акулу).
Лексична робота:
Вчитель: В історії є незнайомі вам слова.Где можна знайти їх значення? (В «Тлумачному словнику»).
Робота по групах і в парі.
Два учні шукають значення слова «артилерист» в «Тлумачному словнику».
Інші учні працюють в групах, знаходять значення даних слів у вигляді тесту. (Додаток 2).
Вчитель: Перевіримо, чи правильно ви вибрали значення нових слів.

Стадія осмислення.
Прийом «Читання із зупинками».
Учитель читає текст розповіді під звучання аудіозаписи «Звуки моря».
Читання 1 частини (З початку оповідання до слів «Але хлопці не чули його, пливли далі, сміялися і кричали ще веселіше і голосніше колишнього».)
Перша зупинка.
Прийом «Дерево передбачень».

Групова робота. Подумайте і дайте відповіді на запитання.
1.що буде далі?
2.чим закінчиться розповідь?
Діти обмінюються ідеями, заповнюють «Дерево передбачень».
- Які передбачення вийшли? (Відповіді учнів, по 1 учню від групи).
Продовження читання тексту оповідання вчителем до кінця.
Друга зупинка.
Прийом «Мозковий штурм».
Вчитель: Правильно ви припустили зміст оповідання? (Відповіді учнів по «Дереву передбачень»).
Вчитель: Про що цей твір?(Любов батька до сина, про те, як важливо зробити правильний вибір у складній ситуації).
Учитель: Від чийого імені йде розповідь? (Від особи автора).
Вчитель: Що вас вразило в оповіданні? (Опис купання хлопчиків у відкритому морі).
Вчитель: чи Було вам страшно? ( Так, коли акула попливла до дітей).
Музична фізкультхвилинка.
Учитель: Яке морське тварина викликає у людей почуття спокою і надійності? (Дельфін).
Ритмічні рухи під відеокліп Д. Малікова «Дельфін».
Повторне читання оповідання навчаються. Аналітична робота над текстом у поєднанні з вибірковим читанням.
Вчитель: Чому капітан влаштував купальню для матросів у вітрилі?(«Наш корабель стояв на якорі біля берега Африки. День був чудовий, з моря дув свіжий вітер; але до вечора погода змінилася: стало душно і точно з топлене печі несло на нас гарячим повітрям з пустелі Сахари»).
Вчитель: Як сталося, що хлопчики опинилися у відкритому морі?
(«Хлопчики перші пострибали у воду, але їм було тісно в парусі, і вони надумали плавати наввипередки у відкритому морі»).
Вчитель: Як поставився старий артилерист до забав сина та його товариша спочатку?(«Батько хлопчика, старий артилерист, що стояв на палубі і милувався на свого синочка. Коли син став відставати, батько крикнув йому:-Не видавай! Понатужься!»).
Учитель: Коли артилериста охопив страх? («Раптом з палуби хтось крикнув: "Акула!" - і всі ми побачили у воді спину морського чудовиська.
Акула пливла прямо на хлопчиків»).
Вчитель: Які почуття відчував батько хлопчика? ( Переляк, страх за життя сина та його друга, відчував себе безпорадним.)
Вчитель: Які спроби були зроблені дорослими, щоб урятувати дітей?
(«Матроси спустили човен, кинулися до неї і, згинаючи весла, понеслися що було сили до хлопчиків; але вони були ще далеко від них, коли акула вже була не далі двадцяти кроків»).
Вчитель: Що вивело артилериста зі стану заціпеніння? («Хлопчики спочатку не чули того, що ним кричали, і не бачили акули; але потім один з них озирнувся, і ми всі почули пронизливий вереск, і хлопчики попливли в різні боки»).
Вчитель: Чому після пострілу артилерист впав і закрив обличчя руками?
( Він зробив все, що було в його силах, і їм знову охопило почуття безпорадності, страху за життя хлопчиків).
Вчитель: Які почуття він випробував в цей момент? (Почуття страху, горя).
Вчитель: Які почуття були хлопчики? (Страх, відчай).
Робота над сюжетом твору. Відновлення послідовності подій розповіді.
Вчитель: Давайте відновимо послідовність подій в оповіданні.
З допомогою мультимедійного наочного посібника «Літературне читання 1-4 клас» навчаються відновлюють послідовність подій розповіді.
1.Купальня у вітрилі
2.Мальчики у відкритому морі
3.Акула
4.Выстрел
5.Дети врятовані.
Робота по композиції оповідання.
Вчитель: Пригадайте композицію літературного твору.

Учитель: Розкажіть про зав'язці сюжету?(«Хлопчики купалися у відкритому морі, і хтось крикнув:«Акула!»).
Вчитель: Як далі розвивалися події?( Матроси на човні попливли рятувати хлопчиків, але акула була близько біля хлопчиків; вони її помітили, завищали і попливли в різні боки; артилерист побіг до гармати).
Вчитель: Кульмінація розповіді. ( Постріл з гармати).
Вчитель: Яка розв'язка сюжету? ( Акула була убита, а хлопчиків доставили на корабель).
Перехресна дискусія:
Аргументи за
Аргументи проти
Питання для дискусії:
1.Согласны ви з тим, що акула - головний герой оповідання? 2. Чи згодні ви з тим, що купання у відкритому морі на вітрилі безпечно?
3. Чи згодні ви з тим, що хлопці могли почути крик артилериста?
4. Чи згодні ви з тим, що матроси могли врятувати хлопчиків?
5. Чи згодні ви з тим, що артилерист вчинив правильно?
Рефлексія.
Вчитель: Чому письменник назвав оповідання «Акула»? (Події відбуваються із-за появи акули).
Вчитель: Про що хотів сказати нам письменник своїм твором?
(Про те, як батьки люблять своїх дітей; що заради дітей батьки можуть здійснити вчинки, які врятують життя дітей; про те, як важливо прийняти правильне рішення в хвилину небезпеки).
Вчитель: Чого вчить оповідання? (Потрібно думати про те, що ти робиш, тому що з-за пустощів хлопчиків вийшла ця ситуація).
Які почуття ви відчували за час слухання оповідання? (Хвилювання, тривогу, страх, радість, полегшення).
Домашнє завдання:
Завдання за вибором:
Творчий переказ від імені хлопчика;
Скласти «синквейн» зі словом «артилерист».
Намалювати ілюстрацію до розповіді.
Підсумкова рефлексія.
Вчитель: Висловіть свої враження від роботи на уроці. У вас на столі жетони двох кольорів: жовтого та червоного. На дошці ви бачите зображення двох вітрильників. Прикріпіть жетони жовтого кольору до вітрилу першого вітрильника, якщо ви задоволені своєю роботою на уроці, жетони червоного кольору на другий вітрильник, якщо своєю роботою на уроці ви не задоволені.
Оцінювання роботи учнів на уроці.
Додаток 1.
Завдання для 1 групи.
Йому сказали.
- Навіщо тобі ці яблуні? Довго чекати з цих яблунь плоду, і ти не з'їси з них яблучка.
- Я не з'їм, інші з'їдять, мені спасибі скажуть.
Старий сказав.
Дідусь садив яблуні.
Завдання для 3 групи.
Більшу частину життя Толстой провів у маєтку Ясная_______________.
Закінчивши університет, брав участь у ________________действиях.
Служив на суші і на ______________________.
Був сміливий. Але боялся_______________________.
Якось вискочив з окопу під вогонь противника заметив____________
в окопі.
Грав на _______________.
Знав __________________ іноземних мов.
Організував школу для____________________.
Написав для учеников_____________________.
Завдання для 4 групи.
З'єднай прислів'я з твором.
«Старий дід і внучок».
«Батько і сини»
«Брехун»
«Филипок»
«Віника не сломишь, а по прутику весь переломаешь»
«Хто вчора збрехав, того завтра не повірять»
«Навчання - світло, невчення - тьма»
«Хто батьків поважає, той довіку не гине»
Додаток 2.
Знайдіть правильне пояснення значення слів.
Гніт - горючий шнур для запалення заряду; палаюча свічка; підставка для вогню.
Гомін - гучні крики; неясний шум, неголосні звуки; сварка.
Артилерист - солдат; солдатів, стріляє з гармати; капітан корабля.