Реклама












Конспект уроку образотворчого мистецтва для 2 класу «Композиція. Малювання фруктів з натури»


План-конспект уроку образотворчого мистецтва «Композиція. Малювання фруктів з натури»
Автор: Максимова Жанна Анатоліївна, вчитель З БГОУ ЗОШ № 411 «Гармонія» р. Санкт-Петербург. Петергоф.
Опис матеріалу: Дана робота являє собою конспект традиційного уроку образотворчого мистецтва у 2-му класі. Робота буде корисною вчителям образотворчого мистецтва і вчителям початкових класів, навчає урок З. Можна скористатися конспектом в оригіналі, або спиратися на нього, самостійно вибудовуючи структуру уроку, обираючи цікаві рішення. Використовується презентацію «Композиція» учитель складає на свій розсуд, враховуючи необхідність розкриття поняття цього терміна в різних областях діяльності людини (образотворче мистецтво, музика, танець, архітектура, література, дизайн). Додаються зображення слайдів презентації.
План-конспект уроку
Тема: «Композиція. Малювання фруктів з натури».
Головна дидактична мета: познайомити з поняттям «Композиція».
Цілі уроку:
1. Навчальні:
• забезпечити розуміння образотворчого терміну «Композиція»;
• сформувати уявлення про широке застосування поняття «Композиції» в різних видах творчості;
• навчити застосовувати закони побудови композиції в натюрморті;
• сформувати навички та вміння в самостійному побудові композиції;
• актуалізувати важливість застосування знань щодо складання композиції в різних сферах образотворчого мистецтва.
2. Розвиваючі:
• сприяти розвитку естетичного смаку, почуття міри, форми, кольору і стилю;
• сприяти розвитку творчої зацікавленості, активності;
• допомогти подолати невпевненість у виборі шляхів вирішення завдання;
• навчити працювати колективно, давати адекватну оцінку результатів робіт однокласників, бачити недоліки і помилки свого малюнка.
3. Виховні:
• допомогти виявленню та розкриттю неординарних здібностей, власного бачення;
• збуджувати інтерес до процесу творчості;
• створювати умови для розвитку стійкого позитивного емоційного відгуку на заняття творчістю;
• переконати в доцільності, значущості вміння бачити навколишню дійсність з креативної позиції.

План уроку (45 хв):
1. Організаційний момент (1 хв)
2. Повідомлення теми (3 хв.)
3. Ознайомлення з новим матеріалом на інтерактивному екрані (12 хв.)
4. Драматизація (2 хв)
5. Фізкультурна хвилинка.
6. Моделювання біля дошки (7 хв.)
7. Самостійна робота (15 хв)
8. Підведення підсумків (3 хв)
9. Організаційний кінець уроку (1 хв)
Змістовна частина уроку:
1. організаційний момент;
2. повідомлення теми уроку.
Вчитель: Те, що ми будемо сьогодні малювати, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку:
Ми смачні, солодкі, соковиті.
Ми з сонечком міцно дружили!
До того ж ми дуже корисні,
Адже всім вітаміни потрібні!
Діти: Це фрукти.
Вчитель: З різноманіття фруктів я пропоную вам три, з допомогою підказок ви здогадаєтеся які це фрукти.
Перший фрукт - «Жовтий, жовтий, кислий, кислий!»
Діти: Лимон!
Вчитель: Другий фрукт певною загадки порівнюється з лампочкою.
Діти: Груша!
Вчитель: Чому цього фрукту приписують таке значення?
Діти: Тому, що груша і лампочка схожі формою.
Вчитель: Третій фрукт в російських казках наділяють чарівною властивістю показувати все на світі, катаючись по тарілочці.
Діти: Яблуко!
Учитель показує натуральні фрукти великої величини, розміщені на естампі в одну лінію, на деякій відстані один від одного, не складаючи композицію (поява фруктів є сюрпризным моментом).
Вчитель: Ось вони, які гарні, нам їх треба намалювати, добре розмістивши на аркуші, як це роблять художники. А щоб це зробити правильно, ми познайомимося з новим для нас поняттям - «Композиція» (відкриває картку зі словом на дошці).
3. Ознайомлення з новим матеріалом на інтерактивному екрані.
Вчитель: Що ж означає це слово? Воно прийшло до нас з французької мови. Подивимося, як пояснює значення цього слова укладач Тлумачного словника великоросійського мови в. І. Даль.
Демонструється інтерактивна презентація на тему «Композиція»
4. Драматизація «Композитор» (після перших 5 слайдів).
Учениця, яка грає на контр-флейті, представляючись недбайливим композитором, растерявшим всі нотки на нотоносце, розповідає які жахливі звуки у неї вийшли в результаті цієї плутанини. Але композитору вдалося зібратися, і розставити ноти в певному порядку на нотний рядок, в результаті чого зазвучала гармонійна мелодія.
Продовження демонстрації презентації «Композиція».
Кожен слайд презентації обговорюється вчителем разом з учнями.
Задаються пошукові, евристичні питання, ставляться проблемні ситуації, розв'язання яких відкривається в наступних слайдах. В кінці презентації учням пропонуються конкретні завдання щодо складання композиції. Вирішувати ці задачі учні разом з вчителем шляхом моделювання біля дошки.
По завершенню презентації звучить питання.
Вчитель: У вас виникло уявлення про те, що таке «Композиція»?
Давайте трохи відпочинемо і просуваємось.
5. Фізкультурна хвилинка.
Фізкультурну хвилинку проводить учень, показуючи вправи під читання вірша:
У дороги стоїть яблуня, (руки вгору, потягнулися)
А на гілці яблуко висить. (похитали вгорі руками)
Сильно гілку я потряс - (руки через сторони вниз, струшуючи кистями рук)
Ось вже яблучко у нас! (стрибок вгору з бавовною в долоні над головою)
В солодко яблучко увіп'юся, (повернулися у вихідне положення)
Ах, який приємний смак!
6. Моделювання біля дошки.
[/u]Учитель: Ми познайомилися з деякими правилами складання «Композиції». Давайте детальніше відпрацюємо їх біля дошки.
Питання: А може хтось вже зараз хоче спробувати скласти композицію з цілої сімейки фруктів?
Діти: Так!
Вчитель: До дошки піде той, хто назве три теплих кольору.
Діти відповідають. Правильно відповів на питання, самостійно працює біля мольберта.
Дитині пропонується набір з п'яти плоских зображень фруктів. Він повинен розмістити фрукти композиційно на прикріпленому до мольберта аркуші з допомогою спеціальної канцелярської липучки, покладаючись на отримані знання.
Учитель, звертаючись до всього класу: Отже, щоб гармонійно розмістити предмети на аркуші, на самому початку роботи потрібно поставити собі певні питання, які допоможуть правильно впоратися з постановкою композиції.
Яким питанням ми задаємося з самого початку?
Вчитель разом з дітьми працює над постановкою питання і визначає його:
всі питання у вигляді карток розміщуються в перевернутому вигляді на дошці, по ходу питання визначення картки відкриваються.
1. Де? (розміщуємо зображення).
Діти: В середині.
Учитель показує на дошці намальований альбомний аркуш, пояснюючи, що середин може бути 4 (зліва, справа, зверху, знизу), а один центр.
Учитель: Отже, розміщуємо композицію в центрі аркуша.
2. Яким чином?
Діти: Дружною сімейкою!
Вчитель: Дружною сім'єю - це як?
Діти: Разом, дружно, пліч-о-пліч, як би обіймаючи один одного, створюючи єдність, гармонію, лад.
Вчитель: А щоб це вийшло, який прийом зображення потрібно використовувати?
Діти: Прийом накладання.
Вчитель: Хто допоможе нагадати нам, що таке прийом накладання, показавши це на дошці? Це буде той, хто відповість на питання.
Питання: Що показує прийом накладання? (наближення і видалення предмета)
Правильно відповів дитина, конструює прийом накладання з двох плоских моделей фруктів на аркуші, прикріпленому до дошки (за допомогою липучки).
Вчитель: А якщо всі фрукти розмістити на одній лінії, то це буде не красиво (як глядачі у залі, кожен сам по собі, а не дружною сім'єю). У художників таке розміщення предметів вважається помилкою і називається «шашлик»
3. Якого розміру?
Учитель: А чи можна помилитися з вибором розміру?
Діти: Можна, якщо ми не будемо пам'ятати, що фрукти - головні герої картини, а головні герої повинні бути вигідно показані у всій своїй красі.
Вчитель: Хто хоче вирішити завдання правильного вибору розміру фруктів біля дошки? До дошки піде той, хто правильно відповість на питання.
Питання: Що показує на предмет світло і тінь? (обсяг)
Діти відповідають, який правильно відповів учень виходить до дошки. На дошці розміщуються два аркуші великого і маленького формату, на парті біля дошки лежать заготовки двох комплектів плоских моделей фруктів, в кожному по три штуки. Дитина повинен підібрати до кожного формату аркуша відповідний розмір фруктів.
На допомогу дитині можна запросити до дошки ще одного бажаючого. Разом з усім класом аналізуємо результат роботи біля дошки.
Вчитель: А тепер нам не важко буде відповісти на питання.
Питання: Від чого ще залежить вибір розміру предмета?
Діти: Від розміру аркуша.
Учитель: Коли ми визначилися з розміром, про що потрібно подумати тепер?
Діти: Про форму предмета.
4. Якої форми?
Вчитель: Зображувати форму цих фруктів ми навчилися на минулому уроці, а зараз наше завдання полягає в правильному зображенні композиції з фруктів.
Але перш ніж малювати подивимося, яка вийшла композиція на мольберті.
Діти дивляться на композицію, виправляють помилки, аналізують.
7. Самостійна робота.
Діти малюють під музичний супровід. Аудіозапис: П.І. Чайковський «Вальс квітів».
Учитель контролює процес самостійної роботи, допомагає, підтримує в рішенні, дає поради в індивідуальному порядку.
8. Підведення підсумків.
Учитель аналізує тему, розміщує малюнки на дошці, роблячи разом з хлопцями невеликий аналіз робіт.
9. Організаційний кінець уроку.
Обладнання до уроку:
Для вчителя:
• свіжі фрукти;
• плоскі моделі фруктів для моделювання біля дошки;
• аркуші паперу різного формату;
• друковані картки з питаннями (на дошці);
• інтерактивний екран для презентації;
• презентація «Композиція»;
• музична установка;
• аудіозапис: П.І. Чайковський «Вальс квітів»;
• виставка авторських робіт вчителя на тему: «Композиція в натюрморті»;
Для дітей:
Папір, графічний олівець, акварельні фарби, палітра, мольберт для побудови композиції.
Фотографії з уроку
«Композиція, малювання фруктів з натури».
Оформлення класу - натюрморти, виконані дітьми старших класів та вчителем.
  

Демонстрація перших слайдів презентації «Композиція».


Драматизація «Композитор».


Фізкультхвилинка «У дороги яблунька варто».


Робота у мольберта. Моделювання композиції з 5-ти зображень фруктів.
  


Поетапне визначення питань, які допомагають у правильній постановці композиції.
Розкриття карток з питаннями.


Робота над вибором розміру зображень фруктів (два формати - два набору зображень фруктів, різного розміру).




Колективне обговорення результату моделювання композиції одним з
учнів.


Дитячі роботи