Реклама












Урок літературного читання, 1 клас


Конспект уроку літературного читання, 1 клас
Освітня програма Л.В. Занкова
Предмет літературне читання
Клас 1
Розробка уроку літературного читання
Російська народна казка «Лисиця та кіт»

Мета: формування читацької компетенції молодшого школяра.
Завдання: розвиток мовлення учнів через формування вмінь висловлювати свої думки і почуття літературною мовою; розвиток умінь грамотно читати (вчити розуміти твір, визначити головну думку, ставлення автора до героїв); розширювати словниковий запас; ввести термін "анімалістичні" казки; виховувати читацький інтерес, естетичний смак; виховувати вміння дружити.
Пізнавальні УУД: Читати тексти і розуміти їх фактичний зміст; відповідати на прості запитання вчителя, знаходити інформацію в підручнику; виділяти події, бачити їх послідовність у творі; розрізняти малі фольклорні жанри; порівнювати об'єкти.

Комунікативні УУД: брати участь у діалозі на уроці і в життєвих ситуаціях, відповідати на запитання вчителя, товаришів по класу, сприймати думку про прочитане творі однолітків; використовувати доступні мовні засоби для передачі свого враження; брати участь в обговоренні прочитаного.
Регулятивні УУД: організовувати своє робоче місце під керівництвом вчителя, визначати мету та план виконання завдань, розуміти мету і сенс виконуваних завдань.
Особистісні: позитивне ставлення до предмета; формування інтересу до вченню, емоційне сприйняття вчинків героїв літературних творів; оцінювати життєві ситуацій та вчинки героїв художніх текстів з точки зору загальнолюдських норм.
Обладнання:
1. Підручник літературного читання для 1 класу: Свиридова В. Ю. Видавничий дім "Федоров", 2012 р.
2. Роздатковий матеріал.
3. Роздатковий матеріал для моделювання.

Хід уроку
Організаційний момент
Вправи з кінезіології - показують учні «Кулак - ребро - долоня», «Вухо - ніс»
Актуалізація знань
Вчитель: На партах приготовані кольорові картки. Прочитайте текст..
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Вийшов місяць погуляти.
А за місяцем місяць,
Залишайся ти одна! (Лічилки)
Жадібний пес,
Дров приніс,
Води наносив,
Тісто замісив,
Пирогов напік,
Сховався в куточок
І з'їв сам - гам, гам, гам!.. (Потешка)
Сонечко-ведрышко!
Прогляни, просвіти!
На зелену гілочку,
На яблуньку високу. (Закличка)
Люлю, люлю, спатоньки!
В городі заиньки.
Зайчика їдять травичку,
Вані спати велять. (Колискова)
Три сороки тараторки тараторили на гірці. (Скоромовка)
Скатертина біла всю землю одягла. (Загадка)

Вчитель: Що об'єднує всі ці твори? (Вони усної народної творчості)
Вчитель: чи Є автор у кожного з них? (Народ)
Вчитель: Як називаємо такі твори? (Відносяться до малих жанрів фольклору).
Вчитель: Чому ми їх так називаємо? (коротенькі).

Формулювання теми уроку
Вчитель: Завдання: В цьому вірші сховалося ключове слово - тема уроку.
Сьогодні
Катюша
Кавуном
Заїла
Креветки
Атлантичні

Вчитель: Обговоріть з сусідом. Яке слово заховалось? (Казка)
Вчитель: З яким жанром ми будемо працювати сьогодні? (казка)
Учитель: Яка тема уроку? (Вивчення творів жанру Казка)
Вчитель: На початку уроку ми згадували жанри усної народної творчості. Як ви думаєте, казку якого автора ми будемо читати сьогодні?
Вчитель: Як ви скажете, що таке казка? Що обов'язково є в казці? (вигадка, фантазія).
Вчитель: Які бувають казки? (Авторські, народні; про тварин, побутові, чарівні).
Вчитель: Про щось скрипить половиця, і спиці знову не спиться. Сівши на ліжку, подушки вже нагострили вушка. І відразу змінюються обличчя, змінюються звуки і фарби, Тихенько рипить половиця, по кімнаті ходить казка ....
Учитель: Наше завдання на уроці - навчитися бути грамотним ЧИТАЧЕМ. Що це означає? (Вміти правильно читати, навчитися розуміти твір, визначати головну думку, зрозуміти ставлення автора до твору, до героїв, вміти висловлювати свої думки, розуміти, для чого потрібно це твір у літературі).
Вчитель: Для того, щоб це виконати, якими ми повинні бути? (Ми повинні бути уважними і спостережливими).
Вчитель: Спробуйте відповісти на питання: чи потрібні людям казки?
Вчитель: В кінці уроку ми повернемося до цього питання.
Вчитель: Навіщо вона потрібна нам в століття телебачення та комп'ютерів?
Вчитель: Казка потрібна всім - і великим, і маленьким. Казкою можна вилікувати, заспокоїти, підняти настрій, навчити розуміти іншого, «виміряти» самопочуття. Казка допоможе скоротати шлях, дозволити дітям та їх батькам провести час разом і т.д.

Підготовка до сприйняття
Вчитель: Перш, ніж почати послухати нову казку, давайте самі визначимо її назва. Прочитайте назви російських народних казок
Кіт - золотий хвіст
Сова і Кіт
Кіт і півень
Кіт, Півень і Лисиця
Кіт - сірий лоб, цап та баран.
Кіт Котофеич
Лисиця та журавель
Лисиця і вовк
Лисиця - повитуха
Лисиця з скалочкой
Лисиця і рак

Вчитель: За назвами ви вже можете визначити головних героїв казок. (Тварини)
Вчитель: Казки про тварин мають давнє походження. Древній людина протягом багатьох тисячоліть відчував тісний зв'язок з тваринним світом і залежність від нього. Казки, в яких тварини наділяються іменами, якими людськими рисами анімалістичні казки
Вчитель: Що цікавого помітили в назвах казок? (У назвах є кіт і лисиця)
Вчитель: Об'єднавши ці два слова - і отримаєте назву казки. («Лисиця і кіт»)
Вчитель: Що спільного у цих тварин? (Все різне: домашня та дика, спосіб життя, тільки харчування схоже, люблять мишей)
Вчитель: чи Може їх об'єднати? (Скоріше навпаки, суперництво...)
Вчитель: Подивіться, як в житті поводяться ці тварини при зустрічі. (Перегляд документального фільму «Кіт і лисиця». зустріч кота і лисиці в заповіднику.)
Вчитель: Де ці тварини зустрілися? (В Південно-Камчатському заказнику)
Вчитель: Що цікавого в поведінці кота? (Він не боїться лисиці) Що цікавого в поведінці лисиці? (Лисиця побоюється кота)

Знайомство з казкою
Вчитель: Що може статися з героями казки? Розгляньте ілюстрації до казки.
Вчитель: Але це наші припущення. Що необхідно зробити, щоб їх підтвердити? (прочитати казку)

Попередня робота з питань з підручника
Вчитель: У підручнику казка неповна. Вам пропонують з питань згадати казку. Зараз ми попрацюємо так: читаємо питання, спочатку говорять ті діти, які не читали цю казку, а потім ті, які знають...
Вчитель: Підручники стор 86, прочитаємо 1 питання. Чому виявився кіт у лісі?
Чи Можете ви вже з питання щось дізнатися про зміст казки? (Мова про домашнього кота. Він опинився в лісі (Висловлюються діти, які знають казку))
Вчитель: 2 питання: Чому лисиця хотіла подружитися з котом? Що дізнаєтеся з питання? (Кіт подружився з лисицею).
Учитель: 3-е питання: Що лисиця розповіла про кота вовка і ведмедя? Що дізнаєтеся з питання? Що розповіла вовка і ведмедя? (Лисиця щось розповіла вовка і ведмедя. У цій казці є ще герої: вовк і ведмідь).
Вчитель: 4-е питання: Чим вовк і ведмідь вирішили задобрити кота? Що дізнаєтеся про зміст питання? (Вовк і ведмідь задобрили кота)
Вчитель: Що значить задобрити? (Догодити в чомусь)
Вчитель: Ваші припущення: чому ці звірі сильні, могутні вирішили задобрити маленького домашнього кота?
Вчитель: Як багато ми дізналися з питань до казки, не читаючи її.

Знайомство з казкою (перегляд казки до слів лисиці)

Вчитель: Пропоную вам подивитися початок казки (перегляд казки)

Робота за змістом казки
Вчитель: Як мужик вирішив позбутися від кота? Чому? (Поніс у ліс. Кіт доставляв неприємностей своєму хазяїнові).
Вчитель: Чому лисиця ніколи не бачила котів? (Лисиця - дика тварина)
Вчитель: Які застарілі слова зустрілися? (воєвода)
Вчитель: Який висновок ви можете зробити? (Раз слова є застарілі - значить, стара казка).
Вчитель: Що можете сказати про кота? (хитрий і спритний).
Вчитель: У чому проявилися винахідливість і хитрість? (Швидко зметикував, як відповісти лисиці.)
Вчитель: Що можете сказати про лисицю? (кмітлива, хитра).
Вчитель: У чому це проявилося? Згадайте, як відреагувала спочатку лисиця на заяву кота про те, що він воєвода? (Діти інсценують цей епізод)
Вчитель: А потім змінюється інтонація? Чому? Що задумала лисиця? (Лисиця відразу збагнула, яку користь може принести їй кіт. Адже вона у всіх казках хитра)
Вчитель: чи Можемо ми зараз ще сказати, що об'єднує цих тварин? (Можливо, ці два звіра дуже схожі за своїм рисам: обидва хитрі й спритні. Може, саме тому народна традиція пов'язує їх разом).
Вчитель: Як представився кіт лисиці? (По імені та По батькові)
Вчитель: А лисиця? Чому? Подумайте над цим питанням в парі. (Тварини розмовляють і діють, як люди, тому ми зустрічаємо в казках такі звернення).
Вчитель: Як змінилося життя кота і сам кіт? (Він став жити розкошуючи. Лисиця дбала про нього, ніби не помічаючи його боягузтва)
Вчитель: Як тепер кота звуть? Порівняйте ім'я Котофей з іншими іменами: Тимофій, Веремій. Ці імена зараз зустрічаються дуже рідко. І цей факт теж говорить про те, що казки багато років.
Вчитель: Які звички все-таки у Котофея Івановича такі ж, як і у справжніх домашніх котів? (Він любить рибу, ганяється за мишами)
Вчитель: Які припаси вирушила добувати лисиця? (Їжу, птицю)
Вчитель: Що можна сказати про лисицю? (вірна дружина, клопітка, турботлива господиня, метка і винахідлива)
Вчитель: Хто зустрівся лисиці? Що вона їм казала?
Учитель: Скільки звірів зустріла лисиця? (трьох).
Вчитель: Один з ознак казок: триразовий повтор - 3 рази повторюється схожа ситуація, лисиця їм говорить одне і те ж. Як ви думаєте, чи здогадаються вовк і ведмідь, що Котофей Іванович - звичайний кіт?
Вчитель: Перевіримо свої припущення по ходу читання
Читання казки добре читають учнями
Вчитель: Підтвердилися наші припущення за змістом казки?
Вчитель: Чому це казка, а не розповідь?
Вчитель: Хто автор цієї казки? (народ)
Вчитель: Сподобалося вам цей твір? Чи були моменти, коли ви хвилювалися, переживали? Що б ви хотіли змінити в цій казці
Вчитель: Давайте змоделюємо фігуру кота, використовуючи геометричні фігури. Якщо ваш сусід не зможе - допоможіть йому.
Вчитель: Напишіть на кожному білому трикутнику, яким якістю мав цей кіт (Шкодливий, пустотливий, шкідливий, боягузливий, меткий, спритний, хитрий).
Вчитель: Хто виявився сміливішим: вовк, ведмідь чи заєць? Розкажіть, як кіт налякав вовка і ведмедя? Чому кіт виявився переможцем? Хто виявився хитрішим за всіх?
Вчитель: У всіх казках цей персонаж спритний, щасливий, заповзятливий, меткий - якості, якими слухач не може не захоплюватися. І в той же час лисиця - притворщица, злодійка, розважлива, злопам'ятна, жорстока. Ставлення до неї оповідача і слухачів двоїсте. З сорока казок про лиса в збірнику Афанасьєва тільки в дев'яти лисиця покарана за свої витівки. Частіше буває розумною лисиця, особливо в тих випадках, коли супротивник сильніший. При іншому поєднанні: лисиця і рак, лисиця і дрозд, лисиця і дрозд, лисиця і кіт, лисиця і півень - виграє слабкий, а лисиця висміюється.
Вчитель: Що можна сказати про лисицю? (Лисиця хитра, розумна, кмітлива).
Вчитель: А якими постають перед нами вовк і ведмідь? (боягузливі, дурні).
Вчитель: Як закінчується казка?
Вчитель: В якому місці ви б захотіли змінити казку?
Учитель: Як ви думаєте, навіщо народ придумав цю казку?
Вчитель: Давайте повернемося до головного питання нашого уроку: чи потрібні людям казки? (Вони приносять радість від читання, дізнаємося про тварин, їх звички, характер і т. д).

Рефлексія
Вчитель: Вийшов у вас урок таким, яким ми його хотіли бачити?
Вчитель: чи вам Було цікаво на уроці? Що нового дізналися?
Вчитель: Що сьогодні розвивали? (Розвивали пам'ять, увага, мова, вміння відповідати на запитання).
МЕНІ БУЛО ЦІКАВО...
МЕНІ СПОДОБАЛОСЯ...
КАЗКА МЕНЕ НАВЧИЛА...
Я ЗАПАМ'ЯТАЮ...
Я РОЗПОВІМ БУДИНКУ...

Учитель: Яка з прислів'їв підходить до уроку й чому?
Як гукнеш, так і відгукнеться.
За добро добром платять.
Сила зламає всі, а розум - силу.
Друг не випробуваний, що горіх грецький.
На язиці медок, а на думці льодок.
За праве діло стій сміло.