Реклама












Батьківські збори в ДНЗ


Конспект батьківських зборів у дитячому садку «Здоров'я починається зі стопи»
Цілі: формування в батьків стійкої мотивації до збереження та зміцнення здоров'я своїх дітей.
Завдання: підвищити рівень знань батьків у сфері формування, збереження та зміцнення здоров'я дітей. Виявити фактори, що впливають на фізичний розвиток дітей. Познайомити батьків з видами профілактичних вправ для ніг.
Форма проведення: семінар-практикум.
Учасники: вихователі, батьки, діти.
Хід заходу
I. Вступ:
Ведучий: - Добрий вечір, шановні батьки. Сьогодні наше зібрання присвячене здоров'ю наших дітей. (слайд №2) Адже здорова дитина - щасливий малюк.
Народна мудрість говорить: (слайд №3)
«Дитятко, як тісто: як замісив, так і виросло» (прислів'я російського народу);
«Здоровому кожен день свято» (турецьке прислів'я);
«Існує тисячі хвороб, але здоров'я лише одне» (індійська прислів'я);
«Турбота про здоров'я - найкращі ліки» (японське прислів'я).
Вам знайоме вираз, що хворобу легше попередити, ніж лікувати.
Останні три тижні ми з вами обговорювали тему профілактики плоскостопості у дітей. (Слайд№4) Це не випадково. Формування здоров'я дітей, повноцінний розвиток їх організму - одна з основних проблем у сучасному суспільстві. У дитячому саду практично не залишилося дітей з першою групою здоров'я, постійно зростає число людей, що потребують корекційних групах для занять фізкультурою, часто хворіючих дітей. Особливо турбує ситуація щодо кількості дітей з порушенням постави і плоскостопістю.
II. Педагогічний всеобуч «Здоров'я починається зі стопи»:
(Слайд № 5) Плоскостопість - це деформація стопи з сплощенням її склепінь. Воно розрізняється в залежності від причини виникнення за видами: вроджене, рахитическое, паралітичну, травматичну і статичний. Фізіологічна слабкість і крихкість гомілковостопного суглоба просто диктують необхідність його зміцнення з максимально раннього віку. Поряд з цим вплив на стопу дитини дозволяє також сприяти зміцненню його організму в цілому.
Слід зазначити, що в рамках планової диспансеризації дошкільнят 4-5 років вкрай рідко проводяться огляди лікарем ортопедом в силу різних причин, тому в старшому віці ми спостерігаємо сумну картину склепіння стопи у багатьох дітей.
Своєчасна профілактична робота у цьому напрямку дозволить уникнути існуючих проблем і скоректувати вже наявні. Встановлено, що рухова активність дітей перебуває в прямій залежності від форми стопи. Раннє розпізнавання плоскостопості та своєчасне його лікування шляхом загальнодоступних гімнастичних вправ допоможуть позбавити дітей від цього недоліку або, принаймні, зменшити його. Тому профілактика плоскостопості має особливе значення.
(слайд №6) Прошу вас звернути увагу на симптоми цього захворювання:
- підвищена стомлюваність під час ходьби;
- при тривалій ходьбі протягом дня - до кінця дня болю в литкових м'язах, болі в стопах і в області щиколоток;
- зниження фізичної працездатності;
- головні болі як наслідок зниженої ресорної функції стопи;
- зміна форми стопи, особливо в середній її частині;
- поява (з віком) п'яткових шпор, кісточки виступає біля великого пальця;
- стоптування внутрішньої частини каблука, на яку припадає велике навантаження.
Стопа має склепінчасте будову і є важливим опорним і рессорным апаратом, а також одним з активних периферичних судинних насосів.
Правильне формування зведення стопи надзвичайно важливо для подальшого здоров'я дитини. Це позбавить його від болю в литкових м'язах, частого «подвертывания» стоп, болі в суглобах (болі в колінних суглобах можуть імітувати ревматизм) і хребті, головних болів внаслідок зниженої ресорної функції стоп.
(слайд №7) Як в домашніх умовах визначити форму стопи? Можна так: змастити стопи дитини соняшниковою олією і поставити його на аркуш білого паперу, добре вбирає масло. При цьому треба відвернути увагу малюка. Через 1-1,5 хвилини зняти його з паперу і уважно розглянути відбитки стоп. Якщо сліди мають форму бобу, то це свідчить про нормальних стопах: склепіння стоп підняті і при рухах виконують ресорну функцію. Якщо ж відбилась вся стопа, слід запідозрити наявне або починається плоскостопість, а якщо дошкільник при тривалій ходьбі скаржиться на біль у ногах, то тут потрібна консультація і допомога ортопеда. Вимірявши найширшу і найвужчу частину стопи, можна визначити, чи є у дитини порушення у зводі стопи. Будь ласка, зверніть увагу на малюнок.
(Слайд №8 - 15) Попередити плоскостопість можна також добором спеціальних вправ, що сприяють розвитку і зміцненню м'язів гомілки, стопи і пальців. Найбільший ефект надають вправи, якщо їх виконувати босоніж, по нерівних поверхнях (землі, піску, дрібним негострим камінчиках, воді).
(Слайд № 16) Дуже велику роль має правильний підбір взуття для дитини.
Розмір взуття повинен точно відповідати розміру стопи. Це означає, що взуття повинна щільно охоплювати її з боків. Верх правильно підібраного взуття не здавлює стоп.
Каблук - це піднесення, з якого як би само собою шагается, яке полегшує перекочування. Дітям потрібна взуття на невисоких підборах заввишки 5-8 мм, з пружною устілкою і міцним задником.
Якою повинна бути підошва? Тонкої? Не обов'язково. Підошва хороша тим, що захищає ногу від дрібних, колючих нерівностей, від ударних навантажень і холоду. Для ходьби по асфальту підошва повинна бути товстою і м'якою, особливо в зимову пору року. Гумова решітка всередині товстих підошов до того ж відмінно амортизує і розподіляє навантаження на стопі.
Матеріал може бути самим різним. Але якщо взуття закрита, вона обов'язково повинна дихати і забезпечувати тепловлагообмен. А значить, вона не повинна бути з шкірозамінника. Годиться або натуральна шкіра, або матерія.
Супінатор - вкладное корекційна пристосування спеціальної конфігурації, яке підтримує подовжній і поперечний звід стопи.

(Слайд №17) В цілях профілактики рекомендуються наступні вправи:
1. Ходьба на носках, зберігаючи гарну поставу.
2. Ходьба з різними положеннями стоп - на зовнішній стороні стопи, зі зведеними носками ніг, п'яти розсунуті, з сильно розвернутими носками ніг.
3. Ходьба на місці, не відриваючи від підлоги шкарпетки, намагаючись піднімати вище п'яти.
4. Ходьба боком у гімнастичної палиці, по товстому шнуру.
5. Перекати з носка на п'яту, стоячи на підлозі або на палиці.
6. Ходьба перекатом з п'ятки на носок. Тулуб тримати прямо, дивитися вперед.
7. Катати палицю вперед-назад.
8. Підніматися на носки і опускатися на всю стопу.
9. Піднятися на носки і виконувати присідання, тримаючись за опору.
10. Ходьба з високим підніманням ніг, зігнутих в коліні.
11. «Великий і маленький» - дитина присідає, спираючись руками об коліна, потім випрямляється, піднімає голову і руки вгору долонями всередину, дивиться вгору і піднімається на шкарпетки.
12. З положення, сидячи, упор руками ззаду:
- захоплювати пальцями ніг предмети (палички, кульки, шнур, хустку), перекладати їх вправо, вліво; захоплювати внутрішніми склепіннями стоп предмет побільше - кеглю, м'яч, підтягнути його до себе, передати сидить поруч, катати маленькі гумові м'ячі з шипами.
III. Практикум.
Вихователь: настав час запросити наших дітей, щоб вони показали нам деякі вправи для профілактики плоскостопості.
( діти у спортивній формі входять у приміщення і показують вправи для батьків, а можна влаштувати сімейні змагання: хто більше перенесе пальцями ніг елементів Lego на свій килимок або хто збере більше кульок в миску і т. д.)
Вправи, рекомендовані дітям з плоскостопістю
Збирати пальцями босих ніг з підлоги або килима невеликі предмети і кульки. З положення сидячи на підлозі (на стільці) присувати пальцями ніг під п'яти розкладене на підлозі рушник (серветку), на якому лежить який-небудь вантаж (наприклад, книга).
• Ходити на п'ятах, не торкаючись підлоги пальцями і підошвою.
• Ходити по гімнастичній палиці, що лежить на підлозі, боком приставним кроком.
• Ходити на зовнішній стороні стопи.
• «Млин»: сидячи на килимку (ноги витягнуті вперед), робити кругові рухи ступнями в різних напрямках.
• «Художник»: малювати олівцем, затиснутим пальцями лівої (правої) ноги, на аркуші паперу, який дотримується іншою ногою.
• «Утюжки»: сидячи на підлозі, потирати стопою правої ноги стопу лівої ноги і навпаки. Робити ковзаючі рухи стопами по гомілок, потім кругові рухи.
• Поперемінно катати ногами дерев'яні або гумові шиповані м'ячі (валики) протягом трьох хвилин.

Вихователь: наші діти показали вам лише частина тієї великої роботи, яку ми проводимо в дитячому саду і закликаємо вас зробити це і вдома.

(Слайд №18) Пропоную вашій увазі фотозвіт про профілактику плоскостопості в нашій групі:
• з медичною сестрою провели обстеження ніг всіх дітей (плантографию);
• (Слайди №19-22) Разом з інструктором з фізкультури підібрали різні види ходьби, вправ (з предметами і без, з різних положень), рухливі ігри для профілактики плоскостопості;
• З дітьми було проведено пізнавальне заняття «Наші помічники ніжки». На цьому занятті ми з дітьми з'ясували, для чого потрібні людині ноги, яку роль вони виконують, як необхідно піклуватися про них, берегти і доглядати.
• «Масажні килимки для звірят» - так називалося заняття з малювання, на якому діти зображували різноманітні килимки для масажу стоп.
• Розучили з дітьми ігри «Прання», «Море хвилюється», «Завантаж машину», гімнастику після сну стали виконувати з використанням масажних килимків.
• (Слайд №23,24) Для вас показали відкрите заняття з фізичної культури «Зміцнюємо ваші ніжки».
IV. Висновок.
На цьому наше зібрання закінчується, і на прощання, діти станьте в коло, а дорослі утворюють зовнішнє коло, теж взявшись за руки. Вправа називається «Дзвін». На вдиху піднімаємо руки вгору, на видиху опускаємо вниз і говоримо «бом». Бажаємо вам і вашим дітям міцного здоров'я. (слайд №25)