Реклама












Конспект уроку української мови в 4 класі


Російська мова - 4 клас
Тема: Числівник, його загальне граматичне значення, питання: Скільки? Який?
Мета: Навчити розрізняти числівники від інших частин мови за їх загальним граматичною значенням.
Завдання: Дати поняття «числівник», «кількісні» та «порядкові». Ознайомити з ознаками числівника як частини мови (загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль у реченні). Виробити вміння знаходити в тексті й усного мовлення імена числівники, правильно записувати їх. Розрізняти «кількісні» та «порядкові».Воспитывать інтерес до навчання, любов і повагу до російської мови; почуття колективного співпереживання і співпраці, сумлінність, відповідальність у роботі.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Методи: словесний, наочний, практичний, частково-пошуковий.
Форма роботи: колективна, індивідуальна, робота в парах.
Ресурси: індивідуальні картки до уроку, підручник, ілюстрації сови, шкатулка з завданнями, смайлики.
Результати навчання:
Вміє:
- відрізняти числівники від інших частин мови за їх загальним граматичною значенням;
- розрізняти «кількісні» та «порядкові»;
-самостійно виконувати завдання, використовуючи свої навички, застосовуючи раніше засвоєні знання.
- оцінювати свою роботу і роботу однокласників.
Хід уроку.
I. Стадія виклику.
1) Організаційний моментт.
Продзвенів і замовк дзвінок, починається урок.
А девіз у нас який? Все, що треба, під рукою!
Повинні бути у нас в порядку - книжки, ручки та зошити!

Сьогодні я пропоную вам здійснити подорож у мудрий ліс до тітоньки Сови.
Відкриваємо зошити, записуємо дату.
Каліграфічна хвилинка.
На дошці запис:еееееееееее
- У чому особливість написання? (плавність, округлість, пластичність)
- З якого елемента складається? (півовал)
Запис на дошці: Свій розум - цар в голові.
- Як розумієте зміст прислів'я?
- Хто такий цар?
Учитель пояснює значення прислів'я.
Ось так і в людини: кожен повинен сподіватися на свій розум, свої знання.
Спишіть прислів'я, дотримуючись нахил, правильне з'єднання.
Ці слова будуть девізом нашого уроку.
У тітоньки Сови завжди багато цікавих, повчальних завдань. Як ви думаєте, ми впораємося? Чому?
Які знання нам в цьому допоможуть?
1 завдання. Прочитати вірш-е
Іменник - школа, прокидається - дієслово.
З прикметником веселий новий шкільний день прийшов
-Які частини мови почули у вірші?
-Назвіть їх. Поставте запитання до кожного слова.
У кожній частині промови свої певні функції.
2 завдання.
Дати характеристику частинами мови.

3 учні виходять до дошки, беруть картки
Ім'я сущ Ім'я прилаг Дієслово
Учні якщо згодні - плескають в долоні ,якщо ні - тупають
3 завдання
Розподіліть частини мови

Прочитайте, будь ласка, які слова ви віднесли до імені іменника.
Доведіть, що ці слова є іменниками.
Чи всі згодні? Може бути, хто-то хоче доповнити?
Прочитайте, які слова ви віднесли до імені прилагательному, дієслова
Які ж слова у нас залишилися?
Учні читають слова: четвертий, п'ять
Отже. Ось вона - проблема № 1. Як ви думаєте, що ми повинні зараз зробити?
Відповіді дітей: визначити частину мови.
Формулювання проблеми: нам треба дати характеристику і назву нової частини мови.
Давайте подумаємо, що називають ці слова? Відповіді дітей: порядок при лічбі або кількість предметів
Як ми можемо назвати таку частину мови ? Відповіді дітей: числовик, численник, числівник.
Дуже гарні назви, точні. У російській мові ця частина мови називається ім'я числівник.

Отже, ми з вами отримали нове знання. Яку мету перед собою поставимо? Чому повинні навчитися?
Це знання про нової частини мови. Хто спробує сформулювати це нове знання?

ІІ.Стадия Осмислення
4)Сприйняття і первинне усвідомлення нового матеріалу.
Якщо ви уважно подивіться навколо, то побачите, що числівники оточують нас всюди. За яких обставин ви зустрічаєтеся з числівниками?
Труднощі усуваються за допомогою навідних питань:
- В якій школі ви вчитеся? Скільки уроків у вас сьогодні? За якою партою ви сидите?
- А на яких уроках ви зустрічаєтеся з числівниками?
- В середньому рослини поглинають до 55% енергії сонячних променів.
- Скількох метрів досягає цунамі біля берега? (10 - 50 )
- А на літературі ви зустрічаєтеся з числівниками? (рік народження автора, скільки завдань царівни виконують женихи і т. д.)
Ім'я числівник самостійна частина мови, що має, як і інші частини мови своїми граматичними ознаками.
4 завдання
- Наведіть приклади числівників, відповівши на питання.
- Скільки тобі років?
- В якому класі ти вчишся?
- Скільки учнів у класі?
- На якому поверсі знаходиться наш клас?
- Поставимо питання до числівників.
- Всі питання однакові?
(Немає)
Правильно.
Імена числівники, які позначають кількість предметів і відповідають на питання скільки? - це кількісні числівники.
Імена числівники, які називають порядок предметів при лічбі і відповідають на питання який? який? яка? яке? які? - порядкові числівники.
Хто спробує вивести правило? Що ж таке ім'я числівник?
Перевірка правила з підручника. Стор 87.
Робота з підручником.
завдання 5
Вправа 269
- Як називають числа, які відповідають на питання СКІЛЬКИ? і позначають число або кількість предметів?
- Як називають числа, які відповідають на питання ЯКИЙ? ЯКИЙ? І позначають порядок предметів при рахунку?

Кількісні Порядкові
П'ять
Три
трійка
Десять
Десяток
Які слова не записали? (потрійний, п'ятірка,трійка)
Як ви думаєте, чому? Яке запитання ставили? Визначте частину мови.
-До якої частини мови належить дане слово? (ім'я прилаг)
Вчитель пояснює, що не можна поставити питання який за рахунком?, значить це прикметник, що позначає ознака предмета.и.т.д
П'ятий
Третій
Десятий
ФИЗМИНУТКА
- Я називаю кілька числівників. Якщо ви чуєте кількісні - встаєте, якщо порядкові - сідайте.
25, четверте, 7, восьме, 60, 345, дві тисячі восьмий, 564, дев'яносто третя.
Скажіть, хлопці, а слова двійка, подвоїти, семиповерховий - теж числівники?
Це слова інших частин мови, тобто іменник, прикметник, дієслово з числовим значенням.
5)Узагальнення та систематизація знань.
- Хлопці, а ви знаєте, що числівники можуть ховатися усередині слів?
завдання 6
Незабаром 7я 40 о5 сяде за 100л, новий чи100тою. Сес3цы 40и е2 ухи3лись пре2рительно приготувати обід, відшукати вме100 осе3ны 100лько ус3ц, що пред100ит цілий бенкет.
- Перепишіть текст. Вдома замість виконання вправи можете спробувати написати подібний розповідь або скласти кілька речень.
Отже, що ви дізналися про ім'я числительном сьогодні?
7 завдання
Пропоную скласти кластер

ІМ'Я ЧИСЛІВНИК
Позначає порядок предметів при рахунку
Бувають кількісні Бувають порядкові
Це частина мови Відповідає на питання скільки?який?
III. Рефлексія
6)8 завдання
Інструктаж д/з.
- Щоб міцними були ваші знання, даю вам домашнє завдання.
У вас сьогодні буде незвичайне домашнє завдання. Треба до наступного уроку записати на листочок якомога більше літературних творів з числівниками в назві (С. Маршак «Дванадцять місяців» , російська народна казка «Вовк і семеро козенят» і т п)
Скільки завдань виконали? До якої частини мови належить слово вісім? Задайте питання.
7)Підсумок уроку
Сподобалася подорож?
Що ви дізналися про ім'я числительном.
- Як ви вважаєте, що на уроці вдалося, а над чим ще треба попрацювати?
Рефлексія «Світлофор»
Пропоную оцінити свою роботу на уроці.
Кому на уроці все вдавалося, мета досягнута, хто сподівався тільки на свій розум, підніміть зелений смайлик.
Хто вважає, що мета досягнута частково, відчував труднощі, підніміть жовтий смайлик.
Хто на уроці відчував труднощі, мета не досягнута - підніміть червоний смайлик.