Реклама












Конспект уроку-семінару з російської мови, 8 клас


Конспект уроку-семінару з російської мови «Способи передачі чужої мови. Пряма і непряма мова»
Вікова категорія: для учнів восьмих класів.
Цілі уроку: формувати і послідовно закріплювати навички самостійної роботи з додатковою навчальною літературою та іншими інформаційними джерелами з метою пошуку нових знань; розвивати пізнавальні, творчі, інтелектуальні та комунікативні здібності, усне діалогічне і монологічне мовлення, інтерес до російської мови.
Обладнання: персональний комп'ютер, мультимедійний програвач з великим екраном; три презентації учнів на теми «Речення з прямою мовою та розділові знаки в них», «Речення з непрямою мовою, можливість заміни прямої мови непрямою», «Цитати та розділові знаки при них»; стандартні білі аркуші формату А-4, на яких надрукований за допомогою комп'ютера і принтера уривок з роману І.А. Гончарова «Обломов» (за кількістю парт або столів, займаних учнями).
План уроку-семінару
1. Вступне слово вчителя. Постановка навчальних завдань.
2. Демонстрація комп'ютерних презентацій, самостійно підготовлених учнями.
3. Запитання до виступаючих доповідачам.
4. Читання рецензій.
5. Обговорення і аналіз комп'ютерних презентацій та прослуханих рецензій.
6. Виконання письмових завдань і вправ.
7. Заключне слово вчителя. Підбиття підсумків уроку-семінару.
Хід уроку
Весь клас заздалегідь ділиться на групи, що володіють однаковим кількістю осіб в них,- доповідачів та рецензентів, перед якими будуть поставлені різні цілі і завдання.
1. Вступне слово вчителя. Постановка навчальних завдань. Учитель у своєму вступному слові розповідає школярам про те, що сьогоднішній урок російської мови буде не зовсім звичайним, тому що він пройде у формі семінару, в ході якого вони займуться вивченням нового для них розділу під назвою «Способи передачі чужої мови. Пряма і непряма мова». В процесі захоплюючого дослідження даних тем учні дізнаються про всі відомі способи, за допомогою яких стає можливою передача чужої мови, про те, яким чином можна замінити пряму мову непрямою, а також про правила постановки розділових знаків у реченнях, що містять цитати, діалоги, пряму і непряму мову.
2. Демонстрація комп'ютерних презентацій, самостійно підготовлених учнями. Сформулювавши навчальні завдання, вчитель пропонує учням перейти до наступного етапу уроку-семінару - перегляду презентацій учнів, які були підготовлені ними в якості домашнього завдання.
Кожна з комп'ютерних презентацій повинна мати строго обов'язкову структуру і містити у своєму складі не менше п'яти різних слайдів. Однак занадто багато їх теж не має бути у зв'язку з обмеженням уроку певними тимчасовими рамками.
Отже, зміст та структура комп'ютерної презентації зазвичай бувають наступними. На першому за рахунком слайді вказується тема презентації, на другому - імена і прізвища учнів, які працювали над його створенням, а також інформація про те, в якому класі та школі вони навчаються. Третій слайд являє собою сформульований єдиний проблемне питання, відповідь на який має полягати в основній частині презентації, займає одночасно деяку кількість слайдів. Передостанній слайд містить логічно висновки, а на останньому з них в обов'язковому порядку вказується використана в ході підготовчої роботи література та адреса сторінок Інтернет-сайтів.
Першими демонструють свою презентацію учні, яким дісталася тема «Речення з прямою мовою та розділові знаки в них». Проблемне питання: чи у всіх випадках ставляться однакові розділові знаки у реченнях, які містять пряму мову або діалог? Далі, в основній частині розповідається про те, що таке пряма мова і слова автора, яким чином вони оформляються на письмі в самих різних випадках. Причому теоретичний матеріал, викладений у презентації, ілюструється конкретними прикладами, різноманітними таблицями, а також численними графічними зображеннями і схематичними кресленнями і малюнками. Потім доповідачі знайомлять слухачів з короткою інформацією про діалог і розділові знаки при ньому.
Далі на середину класу виходить друга група учнів, яка буде демонструвати свою презентацію на тему «Речення з непрямою мовою, можливість заміни прямої мови непрямою». Проблемне питання полягає в наступному: якими відомими способами можна замінити пряму мову непрямою? В основній частині викладається теоретичний матеріал про те, що таке непряма мова, які функції вона виконує в різних текстах, яка структура подібних пропозицій і знаків пунктуації, необхідні в них.
Після перегляду чергової презентації третя група учасників семінару демонструє свою домашню роботу під назвою «Цитати та розділові знаки при них», в ході якої намагаються дати відповідь на таке проблемне питання: наявність яких знаків пунктуації є необхідним при цитуванні різних видів прозових і віршованих текстів? В основній частині даної презентації до уваги глядачів та слухачів пропонується інформація про те, що таке цитати, розкриваються основні способи цитування та розділові знаки при них.
3. Запитання до виступаючих доповідачам. Завершивши демонстрацію всіх комп'ютерних презентацій, учительобращается до всіх школярів, які навчаються в даному класі, щоб з'ясувати, чи є у глядачів і слухачів питання до тільки що виступив доповідачам за новим матеріалом. Якщо питання є, то учасники задають їх доповідачам, які зобов'язані дати на них правильний, точний, чіткий і ясний відповідь.
4. Читання рецензій. Учні, попередньо призначені рецензентами, повинні були заздалегідь ознайомитися з комп'ютерними презентаціями доповідачів, причому не тільки переглянути і вивчити їх, але і написати короткі рецензії до них на окремих стандартних аркушах формату А-4.
На даному етапі уроку-семінару рецензенти зачитують свої рецензії в порядку встановленої черговості, а інші учасники уважно слухають, готуючись тим самим до їх активного обговорення та аналізу.
5. Обговорення і аналіз комп'ютерних презентацій та прослуханих рецензій. Прослухавши всі підготовлені рецензії, вчитель пропонує школярам висловити свої особисті думки і власні точки зору з приводу продемонстрованих їх увазі комп'ютерних презентацій та рецензій на них. Так починається наступний етап семінару - обговорення та аналіз. Завершується він визначенням кращої презентації і вибором самої об'єктивної рецензії шляхом проведення загального голосування.
6. Виконання письмових завдань і вправ. Закінчивши роботу з теорії, вчитель пропонує учням безпосередньо перейти до практичної частини семінару.
Практичне завдання № 1. В якості першого письмового завдання він роздає учням стандартні білі аркуші формату А-4 (по одному листу на стіл або парту), на яких надруковано наступний уривок з роману Івана Олександровича Гончарова «Обломів»:
«Ілля Ілліч ліг на спину, але не раптом заснув. Він думав, думав, хвилювався,хвилювався...
Але насправді ці два нещастя, тобто зловісне лист старости і переїзд на нову квартиру, перестали турбувати Обломова і надходили вже тільки в ряд неспокійних спогадів.
«До бід, якими загрожує староста, ще далеко, - думав він, - до тих пір багато чого може змінитися: авось дощі поправлять хліб; може бути, недоїмки староста поповнить; втекли мужиків «водворят на місце проживання», як він пише».
«І куди це вони пішли, ці мужики? - думав він і заглибився в більш художнє розгляд цієї обставини. - Піди, чай, вночі пішли, по вогкості, без хліба. Де ж вони заснуть? Невже в лісі? Адже не сидиться! В хаті хоч і погано пахне, так тепло, принаймні...» І що турбуватися? - думав він».
Думка про переїзд турбувала його трохи більше. Це було свіже, пізніше нещастя; але заспокійливе дусі Обломова і для цього факту наступала вже історія. Хоча він смутно і передбачав неминучість переїзду, тим більше, що тут втрутився Тарантьев, але він подумки віддаляв це тривожне подія свого життя хоч на тиждень, і ось вже виграна целаянеделяспокойствия!
«А може бути, ще Захар постарається так залагодити, що взагалі не треба буде переїжджати, авось обійдуться: відкладуть до майбутнього літа або зовсім скасують перебудову: ну, як-небудь так зроблять! Не можна ж, справді...переїжджати!..»
Так він поперемінно хвилювався і заспокоювався, і, нарешті, в цих примирних і заспокійливих словах авось, може бути і як-небудь Обломов знайшов і на цей раз, як завжди знаходив, цілий ковчег надій і втіхи, як у ковчезі заповіту батьків наших, і в цю хвилину він встиг захистити себе ними від двох нещасть».
Коли школярі прочитають про себе запропонований їх увазі текст, вчитель задає їм запитання по новому, тільки що вивченого матеріалу:
- Зустрілися вам у цьому уривку з художнього твору якісь способи передачі чужої мови? Випишіть з цього тексту тільки такі пропозиції, в яких є цитати, діалог, пряма або непряма мова. Складіть схеми кожного з них.
Один учень працює на дошці, а всі інші - у своїх зошитах.
Відповіді учнів:
- У цьому тексті є речення з прямою мовою, які складаються зі слів автора і безпосередньо прямої мови.
1) «До бід, якими загрожує староста, ще далеко, - думав він, - до тих пір багато чого може змінитися: авось дощі поправлять хліб; може бути, недоїмки староста поповнить; втекли мужиків «водворят на місце проживання», як він пише».
Схема цього речення: «П, - а, - а».
2) «І куди це вони пішли, ці мужики? - думав він і заглибився в більш художнє розгляд цієї обставини. - Піди, чай, вночі пішли, по вогкості, без хліба. Де ж вони заснуть? Невже в лісі? Адже не сидиться! В хаті хоч і погано пахне, так тепло, принаймні...»
Схема речення: «П? - а. - П».
3) «І що турбуватися? - думав він. - Скоро і план настигне - чого ж лякатися заздалегідь? Ех, я...»
Схема речення: «П? - а. - П».
- Крім того, у цьому тексті є таке речення з прямою мовою, в якому повністю відсутні слова автора. Наприклад:
«А може бути, ще Захар постарається так залагодити, що взагалі не треба буде переїжджати, авось обійдуться: відкладуть до майбутнього літа або зовсім скасують перебудову: ну як-небудь так зроблять! Не можна ж, справді...переїжджати!..»
Схема речення: «П».
- Також в даному уривку з художнього твору зустрічається одна цитата, коли головний персонаж роману ніби цитує слова з листа свого старости:
"До бід, якими загрожує староста, ще далеко, - думав він, - до тих пір багато чого може змінитися: авось дощі поправлять хліб; може бути, недоїмки староста поповнить; втекли мужиків "водворят на місце проживання", як він пише.
Цитатою тут є слова «водворят на місце проживання», які входять в авторську мову в якості частини пропозиції, тому вони пишуться з маленької літери і позначаються лапками.
Завершивши роботи з даними практичним завданням, вчитель пропонує школярам наступне.
Практичне завдання № 2. Одного з учнів він викликає до дошки, а інші учні записують під диктовку в своїх зошитах пропозиції з цитатами. В даному випадку їх завдання полягає в тому, щоб правильно розставити розділові знаки в них. Для такої роботи можуть рекомендуватися пропозиції, перераховані далі.
1) Великий російський письменник Лев Миколайович Толстой стверджував: «Щоб жити чесно, треба рватися, плутатися, битися, помилятися, починати й кидати, і знову починати і знову кидати, і вічно боротися і втрачати. А спокій - душевна підлість».
Відповідь учнів:
- Тільки що записане речення містить у своєму складі цитату, яка є прямою мовою, перебуваючи поруч із словами автора.
Далі вчитель пропонує учням змінити цю пропозицію таким чином, щоб використана в ньому цитата увійшла в авторську мову, будучи однією з її складових частин.
Відповідь учнів:
- Великий російський письменник Лев Миколайович Толстой називав спокій «душевної підлості», а «а щоб жити чесно, треба рватися, плутатися, битися, помилятися, починати й кидати, і знову починати і знову кидати, і вічно боротися і втрачати».
Потім учні записують речення з цитатою, але вже в переробленому варіанті. Один з них працює на дошці, а інші школярі - в своїх зошитах.
Після цього вчитель запрошує для роботи на дошці іншого учня, який повинен записати речення з цитатою, правильно розставивши в ньому розділові знаки, та охарактеризувати його.
2) Микола Васильович Гоголь писав в «Авторській сповіді», що в п'єсі «Ревізор» він «зважився зібрати в одну купу все погане в Росії, яке тоді знав, всі несправедливості, які робляться в тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися над усіма».
Відповідь учнів:
- В даному випадку цитата введена в авторську мову і є частиною пропозиції
Учитель озвучує практичне завдання:
- Переробити і записати цю пропозицію таким чином, щоб дана цитата виявилася прямою мовою, яка знаходиться поруч зі словами автора.
Відповідь учнів:
- Микола Васильович Гоголь писав в «Авторській сповіді»: « В «Ревізорі» я зважився зібрати в одну купу все погане в Росії, яке я тоді знав, всі несправедливості, які робляться в тих місцях і в тих випадках, де найбільше потрібно від людини справедливості, і за одним разом посміятися над усіма».
Далі вчитель викликає до дошки третього школяра для роботи над наступним реченням. Практичне завдання до нього ж, як і до попередніх пропозицій.
3) Російський письменник - сатирик Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін згадував: «Я виріс на лоні кріпосного права, вигодуваний молоком кріпосної годувальниці, вихований кріпаками мамками, і нарешті, навчений грамоті кріпаком грамотія. Вага жахи цієї вікової кабали я бачив в їх наготі».
Відповідь учнів:
- У цьому реченні цитата знаходиться при ловах і є прямою мовою.
Учитель озвучує практичне завдання до нього. Воно таке ж, як і до попередніх записаним пропозицій. Треба переробити його таким чином, щоб цитата, яка є прямою мовою, перетворилася в одну з складових частин пропозиції, увійшовши в мову автора.
Відповідь учнів:
- Російський письменник - сатирик Михайло Євграфович Салтиков-Щедрін згадував, що він «виріс на лоні кріпосного права, вигодуваний молоком кріпосної годувальниці, вихований кріпаками мамками, і нарешті, навчений грамоті кріпаком грамотія», отже « всі жахи цієї вікової кабали бачив в їх наготі».
Далі для роботи на дошці вчитель призначає іншого учня.
4) «Ми вже сказали, що кінець п'єси... здається нам відрадним, - писав Микола Олександрович Добролюбов у своїй критичній статті «Промінь світла в темному царстві»,- легко зрозуміти чому: у ньому дано страшний виклик самодурной силі, він каже їй, що вже не можна йти далі, не можна довше жити з її насильницькими, мертвящими началами».
Відповідь учнів:
- Тут цитата оформлена як пряма мова, причому слова автора, що знаходяться в безпосередній близькості до неї, розривають її, розділяючи подібним способом на дві половини.
Завдання вчителя:
- Переробіть речення таким чином, щоб пряма мова представляла собою єдине ціле, а слова автора не розривали її навпіл.
Відповідь учнів:
- У своїй критичній статті «Промінь світла в темному царстві» Микола Олександрович Добролюбов писав: «Ми вже сказали, що кінець п'єси... здається нам відрадним; легко зрозуміти чому: у ньому дано страшний виклик самодурной силі, він каже їй, що вже не можна йти далі, не можна довше жити з її насильницькими, мертвящими началами».
Завдання вчителя:
- А тепер змінюємо вийшло пропозицію таким чином, щоб пряма мова частиною авторської мови, однак писалося з маленької літери і в лапках.
Відповідь учнів:
- На думку Миколи Олександровича Добролюбова, яке він виклав у своїй критичній статті «Промінь світла в темному царстві», «кінець п'єси... здається нам відрадним; легко зрозуміти чому: у ньому дано страшний виклик самодурной силі, він каже їй, що вже не можна йти далі, не можна довше жити з її насильницькими, мертвящими началами».
Для роботи з іншою пропозицією (записи, характеристики, пояснення постановки розділових знаків та виконання практичного завдання до нього) до дошки запрошується черговий учень.
5) Відомий літературний критик XIX століття Віссаріон Григорович Бєлінський вважав роман у віршах «Євгеній Онєгін» «самим задушевним твором Пушкіна, самим улюбленим дитям його фантазії», стверджуючи при цьому, що «можна вказати занадто на деякі твори, в яких особистість поета відбилася б з такою повнотою, як відбилася в «Онєгіні» особистість Пушкіна».
Відповідь учнів:
- Тут цитата введена в авторську мову в якості складової частини цієї пропозиції.
Завдання вчителя:
- Передати пропозицію таким чином, щоб цитата перетворилася на пряму мова, що знаходиться при словах автора.
Відповідь учнів:
- Відомий літературний критик XIX століття Віссаріон Григорович Бєлінський писав: «Онєгін» є саме задушевне твір Пушкіна, найулюбленіше дитя його фантазії, і можна вказати занадто на деякі твори, в яких особистість поета відбилася б з такою повнотою, як відбилася в «Онєгіні» особистість Пушкіна».
Практичне завдання № 3. Скласти фрагмент тексту під назвою «Телефонна розмова двох сестер» і записати його у формі діалогу у своїх зошитах, розставляючи при цьому необхідні розділові знаки.
Далі вчитель надає учням кілька хвилин для виконання практичного завдання, а сам засікає час. В середньому на придумування і складання діалогу має бути використано приблизно три хвилини. Далі слідує етап їх перевірки, коли учасники уроку-семінару зачитують те, що у них вийшло, попутно коментуючи написання і правила постановки розділових знаків. Наприклад, діалог на тему « Телефонна розмова двох сестер» може бути наступним:
Рано вранці в квартирі Тетяни пролунав телефонний дзвінок. Дівчина підняла руку і сказала:
- Я слухаю вас!
- Танюша, здрастуй! - почула вона у відповідь голос своєї двоюрідної сестри Наталії.
- Доброго ранку, люба!
- Як у тебе справи?
- Дякую, все добре. А у тебе?
- І в мене теж все в порядку. Може бути, підемо сьогодні ввечері в кінотеатр на прем'єру нового фільму?
- З задоволенням! Буде дуже цікаво!
- Тоді до вечора. Зустрічаємося у фойє кінотеатру.
- Добре, тоді домовилися. До зустрічі!

Тут школярі повинні відзначити й особливо підкреслити той факт, що кожна наступна репліка діалогу записується з нового рядка, перед нею слід поставити тире, однак не виділяти слова лапками.
7. Заключне слово вчителя. Підбиття підсумків уроку-семінару. Коли школярі успішно впораються з усіма практичними завданнями і вправами, вчитель підводить підсумки уроку-семінару, узагальнюючи ту нову інформацію, з якою вони сьогодні оглядово познайомилися. Також у своєму заключному слові він акцентує увагу учнів на тому, що на наступних уроках російської мови вони продовжать повторення і закріплення даних тем. Крім того, на даному етапі викладач виставляє учням оцінки за роботу на уроці, при цьому стисло рецензуючи і аргументуючи їх.