Урок: Домоведення (госп-побут. праця)
Конспект уроку з домоводства (господарсько-побутової працю) для дітей зі складною структурою дефекту
Тема: «Апельсин».
Мета: формування уявлень про апельсині.
Завдання:
Освітні:
- закріпити знання про апельсині: зовнішній вигляд, вид всередині, смакові якості, місце вирощування, місце покупки, страви, які можна приготувати з апельсина;
- закріпити знання безпечної роботи з електроприладом (соковижималка), ножем;
- закріпити вміння розрізати навпіл;
- закріпити вміння виливати рідкі продукти;
- ознайомити з електроприладом: соковижималка;
- ознайомити з технологією приготування апельсинового соку за допомогою соковижималки.
Корекційні:
- корекція мислення через відгадування загадки;
-корекція зорового, тактильного, нюхового, смакового сприйняття через аналітичну діяльність;
-корекція просторового сприйняття, дрібної і загальної моторики через фізхвилинки і практичну діяльність;
-активізація словника: круглий, помаранчевий, шорсткий, має запах, соковитий, солодкий, в жарких країнах, магазин, ринок, апельсиновий сік;
-збагачення словника: соковижималка.
Виховні:
-виховувати пізнавальний інтерес до предмета;
-вміння працювати індивідуально та в групі;
-виховувати інтерес до процесу приготування апельсинового соку;
-виховувати працелюбність, акуратність, доброзичливе ставлення один до одного.
Методичні прийоми: бесіда-діалог, розглядання картинок і складання розповіді за ними, практична робота дітей та підведення підсумку.
Матеріали та обладнання до уроку: опорні картинки (круглий, помаранчевий, шорсткий, має запах, соковитий, солодкий, росте на дереві в жарких країнах, апельсиновий сік), апельсини, обробні дошки, ножі, тази з водою, рушники, фартухи, соковижималка, стаканчики, презентація для пальчикової зарядки «Ми ділили апельсин», опорні малюнки щодо правил безпечної роботи ножем.
Хід уроку.
1.Организационный момент.
Вчитель. Ставить дітей у коло. Разом за руки візьмемося, і посміхнемося один одному. Нам перешкоди не страшні, тому що ми дружимо
2.Сообщение теми уроку.
Вчитель. Загадує загадку.
З вигляду він як рудий м'яч, тільки от не несеться навскач, в ньому корисний вітамін, це стиглий...(апельсин). Сьогодні на уроці ми будемо говорити про апельсин і навчимося готувати апельсиновий сік.
3. Складання розповіді про апельсині.
Вчитель. Візьміть по апельсину і покатайте його в руках. Який апельсин по формі? (круглий), за кольором? (помаранчевий). Поторкайте шкірку, яка вона на дотик? (шорстка). Потріть пальчиком по шкірці, понюхайте апельсин, що ви відчуваєте? (запах). Візьміть в руки пів-апельсина. Розгляньте, яка шкірка у апельсина? (шкірка товста), що знаходиться всередині? (апельсин розділений на часточки). Натисніть на апельсин пальцями, що ви бачите? (з'явився сік). Правильно, соковитий апельсин. А тепер спробуйте, лизніть мовою. Який він на смак? (солодкий). А де ростуть апельсини? (на дереві в жарких країнах). Де у нас можна побачити апельсини? (в магазині і на ринку). А навіщо їх купують? (щоб їсти). Що готують з апельсинів? (сік, джем, начинку для пирогів, компот, варення).
По ходу бесіди вчитель вивішує на дошку опорні картинки.
Викликана вчителем на дошці учень, розповідає про апельсині по опорним картинок (апельсин круглий, помаранчевий, шорсткий, має запах, соковитий, солодкий, росте на дереві в жарких країнах, можна купити в магазині або на ринку, з нього готують апельсиновий сік).
4.Физминутка.
Вчитель. Ось так апельсин! (діти встають). Руки простягніть (простягають руки вперед). Апельсин зірвіть (руки вгору). Став вітер гілочку качати (качають вгорі руками). Важко апельсин дістати (встають на носочки, руки тягнуть вгору). Подпрыгну (підстрибують), руку протягну і швидко апельсин зірву (бавовна руками над головою).
5. Практична робота.
Вчитель. Для роботи нам будуть потрібні: апельсини, таз з водою рушник, обробна дошка, ножі, стаканчики і соковижималка.
а). Ознайомлення з приладом: соковижималка.
Вчитель. Подивіться на електроприлад. Це соковижималка. Складові частини соковижималки: моторний блок, глечик, конус, кришка.
б). Повторення правил безпечної роботи:
з електроприладом:
-перед початком роботи перевірити справність електроприладу;
-вмикайте вилку в розетку тільки сухими руками,
з ножем (за опорним картинках):
-не піднімай ніж високо;
- клади ніж ручкою до себе;
-працюй ножем на обробній дошці.
в). Показ виконання практичної роботи вчителем.
Учитель показує етапи виконання практичної роботи:
апельсин вимити; витерти рушником; розрізати апельсин ножем навпіл безпечним способом: пальці зверху, ніж під пальцями; перевірити справність електроприладу; включити електроприлад в мережу сухими руками; взяти пів-апельсина і м'якоттю покласти на конус соковижималки; натиснути рукою на апельсин, так щоб запрацював мотор, а конус соковижималки став обертатися; по закінченні роботи соковижималки, вийняти вилку з розетки сухими руками; зняти глечик; налити сік у склянку.
г). Пальчикова зарядка.
Діти виконують вправи під презентацію «Ми ділили апельсин».
д). Виконання практичної роботи учнями.
Учитель контролює роботу дітей. Після закінчення роботи діти пригощають один одного апельсиновим соком.
Вчитель. Пийте сік з апельсина. Будете бадьорі, гарні.
6. Підведення підсумку уроку.
Вчитель.
Чого навчилися на уроці? (готувати апельсиновий сік).
(Казка про апельсин). Дівчинка зняла шкірку з апельсина, побачила, як багато в ньому часточок і поцікавилася: «Апельсин, чому ти весь із часточок?» «А це для того, щоб ти з усіма могла поділитися» - відповів їй апельсин (Іра Степанова).
Діти пригощають часточками апельсина один одного.